Як визначається загальна ідея тексту.

Завдання визначення основної думки тексту встає перед школярами і студентами постійно. На жаль, не можна назвати єдиного і правильного алгоритму: питання вирішується кожен раз індивідуально, хоча можна визначити деякі закономірності.
Інструкція
1
Визначте стиль автора. Перший крок у знаходженні головної теми - спроба зрозуміти, яким чином автор намагається донести думку до читача. Найбільш простий варіант - це тексти-есе, аналітика або їм подібні: в них головна ідея, як правило, сформульована в явному вигляді. Якщо перед вами історія або невелика замальовка, то доведеться «копати» дещо глибше - самостійно аналізувати події, шукати метафори, домислювати.
2
Основна думка майже ніколи не буває спірною. Тексти, заготовлені для аналізу, несуть передусім педагогічну функцію, а тому, позиції авторів завжди «позитивні». Користь від читання книг, любов до батьківщини, повагу до ветеранів та інші «шаблонні» істини, як правило, і стають темами представлених творів. Якщо вам здається, що позиція автора сумнівна, перечитайте текст ще раз - можливо, щось ви упустили.
3
Якщо текст художній - не шукайте основну думку в явному вигляді. Вона, швидше за все, виявиться «захована» на рівні авторського стилю або опису самої події: вміння розуміти основну ідею в цьому випадку приходить лише з досвідом. Корисно триматиме в голові основні «теми», які трапляються в творах шкільного курсу літератури, як то «героїзм», «зв'язок батьків і дітей», «проблема маленької людини», «людяність на війні» і подібні. Згідно освітнім критеріям, для самостійного аналізу допускаються лише ті тексти, з тематикою яких школяр (студент) вже стикався, - розгадувати Сартра без підготовки не доведеться.
4
Працюючи з есе, шукайте основну думку в середині тексту . Такий формат часто використовується в тексту х ЄДІ: спочатку слід невеликий ліричний вступ, підвідні думки; потім автор викладає основні тези і питання, які його хвилюють і, аж до кінця, наводить приклади і робить якісь висновки. Як правило, основна думка подібних текстів стає ясна після першого ж прочитання.