Як вишивати по трикотажу.

Вишивка здатна перетворити в ошатну кофточку навіть саму стандартну трикотажну футболку. Строгого костюма вона додасть особливий шарм. Вишивка може бути різнокольоровою або в тон вироби, плоскою або об'ємною. Специфіка матеріалу вимагає особливо ретельного вибору малюнка і великої акуратності при виконанні. При цьому необхідно враховувати щільність трикотажу, його фактуру і здатність розтягуватися.
Вам знадобиться
 • - трикотажне виріб;
 • - малюнок;
 • - нитки того ж якості, з яких пов'язане виріб;
 • - калька;
 • - котушкові нитки контрастного кольору;
 • - голка з великим вушком;
 • - в'язальний гачок;
 • - флізелін:
 • - марля;
 • - сукно або драп;
 • - швейна машинка.
Інструкція
1
Почніть з вибору малюнка. Якщо ви збираєтеся прикрасити тонку футболку, то візерунок у принципі може бути будь-яким. Для вишивки на товстих в'язаних виробах краще вибирати малюнок з чітко вираженими формами і без великої кількості дрібних деталей і колірних переходів.
2
Переведіть малюнок. Для виконання вишивки по тонкому трикотажу скопіюйте його спочатку на кальку. Розкладіть виріб так, щоб воно тримало форму і не розтягувалося. Якщо ви прикрашаєте деталі щойно пов'язаної тонкої щільною кофтинки, приколіть її до викрійці. Визначте місце для малюнка і приколіть або приметайте кальку. Котушковими нитками контрастного кольору прошийте контури малюнка. Робити це потрібно дрібними стібками. Кальку акуратно видаліть. Якщо малюнок невеликий, то необхідно відразу помітити місця дрібних деталей. Наприклад, можна зробити хрестики там, де будуть розташовуватися серединки квітів або очі тварини.
3
Малюнок на трикотаж ручної в'язки перекладається точно так само, тільки перед роботою треба зміцнити саме полотно. Ручна в'язка легко розтягується, до того ж стібки вишивки зникають між петлями. Тому приметайте з виворітного боку шматок марлі і тільки після цього нанесіть малюнок. Після закінчення роботи її можна швидко видалити. Якщо трикотаж щільний, то контури прошивають спочатку на машинці. Кальку при цьому приметайте точно так само, як і у всіх згаданих випадках. Перед тим як взятися за машинку, промітати малюнок так, щоб вийшла сітка з осередком в 8-10 см.
4
На темний трикотаж можна нанести малюнок за допомогою крейди, борошна або мильної піни. Кальку краще взяти синтетичну. Можна скористатися і друкарською плівкою. Малюнок спочатку переводиться на неї. Потім проколіть його контури, зробивши дірочки на відстані 3-4 мм один від одного. Краще під кальку підкласти що-небудь м'яке, подібне до міцного драпу або сукна. Потім приметайте або наколи її на виріб і посипте контури борошном або зубним порошком. Можна скористатися і піною для гоління.
5
Розібравшись з малюнком, виберіть нитки. По тонкому трикотажу можна вишивати в принципі будь-якими, включаючи муліне. Для в'язаних спицями або на машині виробів краще вибрати нитки того ж якості і тієї ж товщини, що і пряжа. Вона не повинна бути сильно скрученої, інакше стібки будуть нерівними, а самі нитки дуже легко заплутаються. Якщо малюнок невеликий, можна використовувати будь-які нитки тієї ж товщини. Це може бути віскозна або акрилова пряжа, товсті кольорових бавовняні нитки і т.д. Як правило, синтетична пряжа не линяє, чого не скажеш про бавовні. У будь-якому випадку перед початком роботи нитки необхідно перевірити.
6
Шви можна використовувати ті ж, що і для вишивки по тканині полотну. Найкраще попередньо підкласти флізелін, щоб деталь не розтягувалася. Вибір швів залежить від задуму. Можна, наприклад, підкреслити фактуру трикотажу. Для в'язаних на спицях виробів підходить петельний шов, коли петлі вишивки повторюють петлі в'язаній деталі. На тонких виробах добре виглядають легка гладь, хрестик, оздоблювальні шви на кшталт «козлика».
7
Вишивку на товстих виробах ручного в'язання можна виконати за допомогою гачка. Їм можна зробити не тільки петельний контур малюнка, але і вертикальні смуги. Правда, така вишивка не виконується спонтанно, її потрібно передбачити ще під час в'язання. Вона складається з горизонтальних і вертикальних смуги і являє собою щось на зразок багатобарвним сітки. Якщо ви в'яжете знизу нагору або зверху вниз, то горизонтальні смуги вив'язувати відразу. Вертикальні потім піднімете гачком. Комірки можна заповнити елементами рослинного або геометричного орнаменту.
Зверніть увагу
При вишивці по трикотажу не варто застосовувати пяльци. Цей матеріал дуже легко розтягується, і деталь може вийти кривої, якщо розтягнути тільки якусь одну її частину.