Як розмножити смородину.

Способів розмноження смородини декілька, будь-який садівник вправі відстоювати свій, перевірений на особистому досвіді. Кожен з методів має свої плюси і мінуси, тому не зайве знати хоча б найосновніші, щоб зупинитися на тому, який, на ваш погляд, є найкращим.
Інструкція
1
Розмноження живцями. Вельми популярний спосіб, що дозволяє забезпечити досить великий вихід посадкового матеріала.Заготовьте живці при таненні снігу (березень-квітень), коли смородина входить у фазу набрякання бруньок. Перевагу віддавайте здеревілим однорічним прикореневим паросткам і однорічного приросту 1-го і 2-го порядку розгалуження. Гілки повинні бути досить визрілими, верхівкова брунька повинна бути добре розвиненою. Оптимальна довжина держака 15-18 см, на ньому має бути 4-6 нирок. Зрізайте живці навскоси, верхній косий зріз зробіть на відстані 1 см над ниркою (верхня частина втечі не потрібна). При зрізанні краще використовувати гострий ніж, а не секатор. Секатор мне і Мочалов місце зрізу, робить на ньому щербини і задирки, а це погіршує приживлюваність черенка.Подготовьте грунт. Внесіть компост або гній, перекопайте землю на глибину 20-25 см, вибираючи коріння і розбиваючи грудки, - грунт повинен бути рихлим і родючою. Добре пролийте грядку. Висадіть живці рядами з відстанню 40 см, при цьому відстань між живцями одного ряду має становити не менше 10-15 см. Садіть живці похило, залишаючи над землею 1-2 нирки. Замульчуйте поверхню сухим компостом, торфом або хвоєю, або прикрийте грядку темною плівкою, зробивши попередньо в ній отвори для черенков.Летом ретельно доглядайте за посадками, і тоді до осені у вас виростуть сильні міцні кущики, які можна викопати разом з грудкою землі і посадити на постійне місце.
2
Розмноження методом горизонтальних відводків. Досить легкий спосіб, що не вимагає великих трудових затрат.В якості маточного рослини виберіть високоврожайний, здоровий, чи не пошкоджений шкідниками і хворобами, кущ. Ранньою весною грунтовно удобрити під ним грунт, перекопайте вилами і вирівняйте. Відберіть гілки-пагони для розмноження: ваш вибір має зупинитися на добре розвинених однорічних прикореневих пагонах або дворічних гілках з великим приростом. Пріщіпніте у них верхушкі.Сделайте борозенки по радіусу від куща (не дуже глибокі) і покладіть у них відібрані пагони-гілки, притиснувши їх в декількох місцях дерев'яними рогатинами так, щоб пагони міцно торкалися землі. Дочекайтеся, коли висота молодих пагонів досягне 10-12 см, і засипте їх до половини перегноєм (добре його перед цим змочити). Другу «присипку» проведіть, коли пагони відростуть ще на 15 см. Восени відокремте молоді кущики від маточного куща і посадіть на постійне місце.
3
Розмноження діленням куща. Плюс даного способу полягає в тому, що ви вже на наступний рік отримуєте досить потужні кущі, мінус - певний відмова від урожаю смородини майбутнього року з розділеного маточного куста.Викопайте дорослий, добре плодоносний і здоровий кущ. Струсіть з коренів землю і злегка розберіть коріння. Потім розріжте кущ на частини таким чином, щоб кожна частина мала вигляд молодого кущика, тобто мала коріння, гілки, нирки. Посадіть нові кущі на постійне місце і полийте.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=OwDLeD6n-w8