Як окислити мідь. Як очистити старовинну мідну монету.

Мідь - один з найцінніших елементів Таблиці Менделєєва, використовуваних людиною. Зовнішній вигляд - пластичний метал, золотисто-рожевого кольору. Вона широко поширена в природі у вигляді сполук, але зустрічаються і самородки. Велика частина йде на виробництво електричних проводів і теплообмінних труб, завдяки її виключно високою електро- і теплопровідності, а також ковкості, пластичності. Мідь - малоактивний метал, але вступає в хімічні реакції, в тому числі і окислюється.
Вам знадобиться
  • - шматок тонкого мідного дроту;
  • - «держалкі»;
  • - джерело полум'я, наприклад, спиртівка або газовий пальник.
Інструкція
1
Деяким людям доводилося бачити бронзові пам'ятники, які буквально розфарбовані в світло-зелений колір. Це зовсім не робота невідомих вандалів, як може здатися на перший погляд - це сталася реакція окислення. Згадайте, що бронза - сплав міді з оловом. Пам'ятник, перебуваючи під відкритим небом, піддається впливу опадів. А в повітрі знаходиться неабияку кількість кисню і вуглекислого газу. Ось і відбувається хімічна реакція: 2Cu + H2O + CO2 + O2 = Cu2CO3 (OH) 2.Образ зелена речовина - це малахіт! Той самий, оспіваний казкарем Бажова. Саме йому старі бронзові пам'ятники зобов'язані своїм забарвленням.
2
Легко можна здогадатися, що чим вологіше клімат і чим більше промислових і автомобільних вихлопів, тим швидше буде окислюватися мідь, що міститься в бронзі. Також можна провести дуже простий і наочний досвід по окисленню міді.
3
Міцно затисніть дріт «держалкой» (дерев'яної прищіпкою або пассатижами) і внесіть вільний кінець у полум'я спиртівки або пальника. Потримайте так якийсь час, щоб дріт добре прожарити. Після цього вийміть з вогню. Ви чітко побачите, що остившая дріт поміняла колір, тобто стала чорною. Це сталася реакція окислення, яка виглядає наступним чином: 2Сu + O2 = 2CuO.
4
Можна продовжити досвід, помістивши «чорний» кінець дроту в пробірку з розбавленою соляною кислотою. На ваших очах дріт знову прийме колір, властивий чистої міді, а розчин кислоти стане світло-блакитним, тому що відбулося відновлення оксиду міді з утворенням її розчинної хлориду. Хімічна реакція при цьому буде виглядати так: СuO + 2HCl = CuCl2 + H2O.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=8vHu_VMomNQ
Зверніть увагу
Пам'ятайте, що необхідно дотримуватися заходів безпеки при роботі з відкритим полум'ям і їдким речовиною (соляною кислотою).