Як зробити інвертор (перетворювач).

Так звані віброперетворювачі були широко поширені до створення напівпровідникових приладів. В наші дні такий перетворювач може використовуватися для демонстрації принципу його роботи, наприклад, на уроці фізики. Виготовити його можна на позашкільних заняттях силами самих учнів.
Інструкція
1
Візьміть будь-яке реле, впевнено спрацьовує при напрузі на котушці, рівному 12 В. Струм через його обмотку при цьому напрузі не повинен перевищувати 50 мА. Ще одна вимога до реле - наявність хоча б однієї групи нормально замкнутих контактів. Так називаються контакти, які замкнуті при відсутності напруги на обмотці і розмикаються при його появі. По суті, таке реле є найпростішим логічним инвертором. Самі перетворювачі напруги будь-якої конструкції також іноді називають инверторами, але за зовсім іншої причини.
2
З'єднайте обмотку реле послідовно з кожної з його груп нормально замкнутих контактів. Паралельно цьому ланцюзі включите паперовий або керамічний конденсатор будь-якої ємності. Можна також включити діод типу 1N4007 в полярності, протилежної аналогічному показнику джерела живлення. Ні в якому разі не включайте його в прямий полярності, інакше джерело виявиться закорочен.
3
Підключіть паралельно обмотці реле мініатюрну неонову лампу, наприклад, типу ТН-0,2, ТН-0,3, ІНС-1, NE-2. Контакти зашунтірует конденсатором, аналогічним тому, яким зашунтувати ланцюг харчування.
4
Харчування від 12-вольта джерела подайте на перетворювач через два помехоподавительного дроселя (по одному в кожен провід).
5
Не торкайтеся до деталей перетворювача, оскільки в ньому виробляється висока напруга. Доказом цього є яскраве світіння неонової лампи, яка, як відомо, при напрузі в 12 В непрацездатна.
6
Якщо використовується неонова лампа, електроди якої можна розглянути окремо (наприклад, типу NE-2), зверніть увагу на те, який з її електродів світиться. Саме на нього надходить негативна напруга. Зіставте полярність напруги на лампі з полярністю підключення джерела живлення. Про те, як вони пов'язані один з одним, прочитайте в підручнику фізики.
7
Щоб перетворювач майже не створював перешкод, крім конденсаторів і дроселів, обладнайте його також екранованим корпусом з металу. Для виходу назовні світла від неонової лампочки зробіть у ньому отвір.
Перетворювачі напруги дозволяють підвищувати або знижувати постійну напругу. Такі перетворювачі зустрічаються в складі різних пристроїв, у тому числі і монітора, з екрана якого ви читаєте ці рядки. Для використання в демонстраційних цілях ви можете побудувати найпростіший двотактний перетворювач напруги на мікросхемі К155ЛА3.
Інструкція
1
Візьміть понижуючий трансформатор від будь-якого малогабаритного мережевого адаптера (НЕ імпульсного). Ви будете використовувати його в протилежному якості - як підвищуючий. Для цього візьміть мініатюрну неонову лампу (наприклад, типу ІНС-1 або NE-2) і підключіть її до високовольтної обмотці трансформатора.
2
Візьміть мікросхему К155ЛА3. З'єднайте у неї між собою наступні висновки: - 1 і 2; - 3, 4 і 5; - 6, 9 і 10; - 8, 12 і 13.
3
Один з висновків низьковольтної обмотки трансформатора з'єднайте з виведенням 11 мікросхеми, другий - з точкою з'єднання її висновків 8, 12 і 13.
4
Візьміть резистор номіналом в 1 килоом. Один з його висновків підключіть до точки з'єднання висновків мікросхеми з номерами 1 і 2, другий - до точки з'єднання її висновків 6, 9 і 10.
5
Візьміть електролітичний конденсатор ємністю в 5 микрофарад, розрахований на напругу не менше 10 В. Його мінусову обкладку підключіть до точки з'єднання висновків мікросхеми з номерами 1 і 2, плюсову - до точки з'єднання її висновків 3, 4 і 5. У вітчизняних конденсаторів поруч з додатним висновком мається знак плюса, у імпортних поруч з негативним проведена смуга з мінусів.
6
Складіть батарею з трьох або чотирьох елементів AA або AAA, з'єднавши їх послідовно. Позитивний полюс батареї з'єднайте через вимикач з чотирнадцятим висновком мікросхеми, а негативний - безпосередньо з її сьомим висновком.
7
Чи не торкаючись висновків високовольтної обмотки і неонової лампи, увімкніть живлення. Неонова лампа засвітиться.
8
Конструктивне оформлення перетворювача залежить від того, для чого він буде застосовуватися. Якщо ви хочете використовувати його в складі малопотужного кишенькового ліхтаря, використовуйте компактний пластмасовий корпус з вбудованим батарейним відсіком. Для фізичного же кабінету можна побудувати розгорнутий макет перетворювача. Для цього розташуйте всі його елементи на великому аркуші оргалита, розташованому вертикально, напишіть поряд з кожним з них назву. Макет може розміщуватися на столі за допомогою підставки або на стіні за допомогою саморізів. Незалежно від виконання перетворювача, високовольтна обмотка трансформатора і неонова лампа повинні бути захищені від дотику.