Як гармонізувати мелодію.

Гармонізація - одне із завдань на уроках сольфеджіо, гармонії і теорії музики в музичних школах, училищах та вишах. Сенс завдання - підібрати акорд, з яким звук або група звуків мелодії має милозвучність. В гармонізацію не входить створення фактури і інструментування твори (тобто створення оригінального ритмічного, інструментального та інших малюнків твору).
Інструкція
1
Під кожним звуком мелодії напишіть римську чи арабську (як зручно) цифру, що позначає номер щаблі в тональності. Якщо в мелодії зустрічаються модуляції та відхилення в інші тональності, відзначте їх і після зміни ведіть рахунок вже від нової тоніки.
2
Кожен звук входить в один або два акорди конкретної тональності. Це можуть бути основні акорди (тонічний, субдомінантовою або доминантовая) або акорди побічних ступенів (медіани, від другої, третьої, шостої та сьомої ступенів). Ви можете використовувати практично будь-який з цих акордів, але дотримуйте загальні правила класичної гармоніі.К Приміром, доминантовая акорд краще використовувати в кінці форми, перед заключним тонічним. У рідкісних випадках він може використовуватися в затакту, на початку форми. Слідом за ним зазвичай ставиться тонічний акорд.
3
Погано зрозуміла (практично не сприймається звичайним слухачем) зміна гармонії частіше двох разів за такт. При цьому в чотиридольному розмірі поширені два види гармонії: на рахунки «раз, два» - один акорд, на «три, чотири» - другий. Іноді весь такт тримається один аккорд.Ето правило не обов'язково до виконання. Навпаки, якщо ви час від часу будете порушувати ритм гармонії (перший акорд на три частки, другий на дві, третій на одну), в мелодії з'явиться деяка жвавість.
4
Відрізняйте звуки, на які необхідна зміна акорду, від проходять. Останні можуть без шкоди для мелодії прозвучати на тлі основного акорду, навіть якщо складають дисонанс з одним зі звуків акорду.
5
Починайте вправлятися в гармонізації з простих, давно знайомих мелодій: «Чижик-пижик», «Ялинка», інші улюблені дитячі мелодії. До речі, приклад гармонізації першої пісні: Раз, два - тоніка (в до-мажорі - до-мажор) .Три, чотири - домінанта (соль-мажор) .раз, два - домінанта.Трі, чотири - тоніка.
6
Акорди можна грати «стовпами» (лівою рукою одночасно три або чотири звуку), арпеджіо або іншим способом, принципового значення це не має. Важливо одночасно правою рукою зіграти мелодію без заминок.