Як міряти штангенциркулем.

Найбільш точним приладом для вимірювання параметрів деталей є штангенциркуль. З його допомогою можна визначити як зовнішні, так і внутрішні розміри, а також глибини канавок, пазів і отворів.
Вам знадобиться
  • - штангенциркуль,
  • - дослідний зразок деталі.
Інструкція
1
Виготовляються ці високоточні вимірювальні прилади з металу. Випускаються промисловістю пластмасові штангенциркулі призначені більше для відпрацювання прийомів роботи з приладом в навчальних закладах. Розглянемо правила проведення замірів штангенциркулем ШЦ-1. Його межі вимірювання від 0 до 125 мм. Точність складає 0,1 мм.
2
Для того щоб виміряти зовнішні розміри деталі, зовнішній діаметр стержня або труби, скористайтеся нижніми губками штангенциркуля. Рухаючи до упору рухливу нижню губку, щільно обіжміть вимірювану деталь. Щоб показання при зчитуванні не збилися, зафіксуйте її положення затискним гвинтом рамки. Тепер прилад можна зняти з вимірюваної деталі. Ціле число міліметрів зчитувати з міліметровою шкали штанги штангенциркуля до нульового штриха ноніуса. А десяті частки дивіться на шкалі ноніуса. Це буде значення штриха, який збігається зі штрихом на міліметрової шкалою. Ціна ділення на шкалі ноніуса становить 1,9 мм.
3
Для вимірювання внутрішніх діаметрів, наприклад, внутрішніх діаметрів труб, служать верхні нерухома і рухома губки. Зведіть верхні губки штангенциркуля разом і опустіть в вимірювану порожнину. Відводячи рухливу губку до упору, зафіксуйте їх положення затискним гвинтом. Виймайте штангенциркуль і знімайте показання вже описаним способом.
4
Щоб виміряти глибину паза, канавки, отвори, скористайтеся голкою глибиноміра штангенціркуля.Погрузіте глибиномір в вимірюваний поглиблення і опустіть штангу до упору. Зафіксуйте положення затискним гвинтом. Виймайте штангенциркуль і знімайте показання.
Зверніть увагу
Штангенциркуль - точний і дорогий інструмент, який вимагає дбайливого поводження. Виконаний з високоякісного металу, він, тим не менш, схильний процесам стиснення і розширення. Тому ніколи не кладіть вимірювальний прилад на нагрівальні прилади. При тривалому зберіганні покривайте захисним мастилом для запобігання від іржавіння.
Корисна порада
Знімаючи показання на вимірювальних шкалах, тримайте штангенциркуль прямо перед очима, щоб не допустити помилки.