Як копати колодязь.

На будь-якому присадибній ділянці потрібна велика кількість води: для поливу рослин, облаштування басейну або лазні. Добре, якщо неподалік є природне джерело води, але все одно набагато зручніше мати власний колодязь.
Вам знадобиться
  • лопати, відро, тачка, лом
Інструкція
1
Спочатку треба розвідати, а чи є взагалі у вашій місцевості водоносні горизонти. Якщо ваші сусіди вже вирили колодязі і в них є вода, то сміливо можна рити колодязь і у себе. Якщо ж діючих колодязів поблизу немає, то доведеться спочатку бурити розвідувальну свердловину. Це найсучасніший спосіб встановити наявність водоносних горизонтів. Фахівці не рекомендують покладатися на лозу або рамки, з якими раніше шукали воду.
2
Слід правильно вибрати місце для колодязя. Зрозуміло, орієнтуватися варто на бажання і зручність власника ділянки, однак треба уникати джерел забруднення води. На верхні стічні води можуть впливати звалища, сміттєві і компостні купи. Колодязь краще розташовувати подалі від них.
3
Визначитися з глибиною колодязя. Для поливу дачної ділянки і інших господарських потреб підійде колодязь глибиною від 5 до 20 метрів. Такий колодязь дозволить не залежати від інших джерел води. Швидше за все вода в ньому не буде питної, так як артезіанські води проходять на глибині понад 40 метрів, але для облаштування такої мініскважіни піде багато сил, часу і грошей. Крім того, якщо місцеві ґрунту болотисті, то вода все одно буде забруднюватися верхніми водами.
4
Вибрати час для копання колодязя. В принципі копати можна в будь-який час року, але варто пам'ятати про те, що навесні, в період танення снігу, рівень води підвищується і не відображає реального стану справ. Виритий навесні колодязь влітку запросто може виявитися сухим. А ось взимку і восени рівень грунтових вод знижений, тому якщо ви викопаєте колодязь в цей час і він наповниться, то влітку ви точно будете забезпечені водою. Не варто лякатися копати землю взимку. В наших широтах земля промерзає в глибину всього на метр, причому верхні шари легко зігріти розведеним багаттям.
5
Зазвичай колодязь копають троє. Один працює внизу, наповнюючи землею відро, ломиком він вивертає камені. Другий нагорі приймає відро, а третій відпочиває, щоб змінити одного з них, або відвозить землю. Для спрощення роботи або по досягненню серйозної глибини над місцем розкопок встановлюють дерев'яний воріт, яким піднімають відро з землею і камінням. На глибині працювати важко, висока вологість, погана вентиляція і низька температура змушують робітників часто змінювати один одного.
6
Стінки колодязя зміцнюють бетонними кільцями. Є два способи. Перший: кільця укладають у міру копання, додаючи нові зверху і викопуючи під ними місце для наступних. Вся колона кілець поступово опускається під власною вагою. Другий спосіб підходить тільки для сухого і міцного грунту. Спочатку викопують колодязь повністю, а потім спускають в нього бетонні кільця.
7
Треба захистити колодязь від верхніх брудних вод, для цього у міру роботи кільця промащують розчином. На дно колодязя кладуть камені і гравій, таким чином виходить найпростіший фільтр для ґрунтових вод. Зверху колодязь захищають від дощу і снігу, залишаючи верхнє кільце стирчати над землею, роблять навіс.