Як обмежити доступ до інформації.

Переважна більшість інформації в сучасному світі зберігається і обробляється за допомогою комп'ютерів. Цифрові документи практично повністю витіснили документи паперові. У даних умовах питання про те, як обмежити доступ до інформації є буденним і повсякденним.
Вам знадобиться
  • - облікові дані користувачів в Windows або Linux;
  • - можливо, адміністративні права для установки ПО, драйверів, модулів ядра.
Інструкція
1
Обмежте доступ до інформації, що знаходиться в певних каталогах і файлах, шляхом настройки прав доступу до них засобами операційної системи. При роботі в Windows увійдіть в систему з обліковими даними користувача, доступ до даних якого потрібно обмежити. Для цього виконайте перезавантаження комп'ютера або використовуйте функціонал швидкої зміни користувача.
2
Запустіть провідник. Клікніть по кнопці «Пуск». В меню виберіть пункт «Виконати». У текстове поле діалогу «Запуск програми» введіть рядок explorer. Натисніть кнопку OK.
3
В провіднику знайдіть і виділіть один з каталогів користувача. Клікніть по ньому правою кнопкою миші. В контекстному меню виберіть пункт "Властивості". У діалозі переключіться на вкладку «Доступ». Зніміть прапорець «Відкрити спільний доступ до цієї папки», якщо він встановлений. Встановіть прапорець «Скасувати спільний доступ до цієї папки», якщо він активний. Натисніть кнопку «Застосувати».
4
При роботі в Linux-подібних системах запустите командний процесор від імені користувача, доступ до даних якого потрібно обмежити, або від імені користувача root. Переключіться у вільну консоль, натиснувши поєднання клавіш Alt + F1 - Alt + F12 або запустите графічний емулятор терміналу. Увійдіть з обліковими даними обраного користувача або запустите новий сеанс за допомогою команди su.
5
Змініть права на доступ до файлів і папок. Використовуйте команду chown для зміни власника та групи власника файлів і папок. Використовуйте команду chmod для зміни прав доступу. Вказуйте ключ -R, щоб здійснити рекурсивний обхід каталогів при зміні прав.
6
Обмежте доступ до інформації шляхом розміщення її в файлах з наступним їх шифруванням. Зберіть файли з інформацією, доступ до якої повинен бути обмежений, в якому-небудь часовому каталозі. Зашифруйте каталог або заархівуйте його з паролем. Для шифрування використовуйте перевірені і надійні утиліти, наприклад, PGP або GPG. Архівацію можна справити такими пакувальниками, як zip або rar. Даний метод незручний. Буде необхідно розшифровувати інформацію для роботи і знову шифрувати її після внесення змін.
7
Обмежте доступ до інформації шляхом її розміщення на віртуальних шифрованих дисках, вміст яких зберігається в файлах-контейнерах. Для створення таких дисків використовуйте стало стандартом де-факто, безкоштовне кроссплатформне програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом TrueCrypt. Менш популярним, але прийнятним рішенням може бути BestCrypt. Подібний підхід один з найбільш зручних і гнучких - файли-контейнери можна змонтувати на різних машинах під різними операційними системами. Шифрування інформації здійснюється «на льоту», при записі на диск.
8
Розмістіть інформацію на шифрованих розділах жорстких дисків для обмеження доступу до неї. Для створення шифрованих розділів можна використовувати ті ж засоби, що були описані в третьому кроці. Перевагою даного підходу є шифрування всієї інформації фізичного розділу (навіть файлової системи), недоліком - можливість транспортування інформації тільки на зашифрованому пристрої зберігання.
Зверніть увагу
Якщо видалити обліковий запис користувача Windows, від імені якого був зашифрований файл або каталог, інформація в них буде безповоротно втрачена (її ніяк не можна буде витягти).
Корисна порада
Використовуйте можливості файлових менеджерів, таких як mc або krusader для зручного зміни прав доступу до файлів і папок в Linux.Включіте шифрування файлів і папок в windows для гарантованого обмеження доступу до них з боку інших користувачів.