Як гнути гіпсокартон.

Багато елементів в оформленні сучасної квартири створюються з гіпсокартону. З його допомогою можна зробити вигнуту арку, криволінійні лінії при створенні багаторівневого потоку, ніші та інше. Якщо у вашому майбутньому інтер'єрі багато однакових криволінійних форм, то має сенс їх замовити на заводі-виробнику. Але частіше доводиться гнути гіпсокартон самостійно. Як це зробити ми вам розповімо.
Інструкція
1
Сама по собі гіпсокартонна плита досить гнучка. Але зігнутий таку плиту можна лише при великому радіусі. Плиту просто згинають, поступово прикріплюючи до металевого каркаса за допомогою шурупів. Це так званий сухий вигин.
2
Мокрим вигином можна зменшити радіус без страху зламати плиту. Для цього гіпсокартон кладуть на горизонтальну поверхню, прокочують по робочій поверхні голчастим валиком в межах радіусу вигину. Потім лист перевертають і зволожують за допомогою валика або пульверизатора кілька разів. Коли лист досить промокне, але не до кінця, його кладуть на заздалегідь приготований шаблон і фіксують або за допомогою утримувачів, або скотчем. На формі залишають до повного висихання. При такому способі лист згинається тільки уздовж аркуша. Радіус вигину залежить від товщини листа. Наприклад, при товщині в 6,5 мм його можна зігнути при радіусі 300 мм, в той час як при сухому способі його можна зігнути при радіусі в 1000 мм.
3
Наступний спосіб - це вигин за допомогою пропилів. Цей спосіб дозволяє робити вигин будь-якого радіусу незалежно від товщини листа. Такий спосіб використовують при необхідності дотримати високу точність. Метод полягає в наступному: поверхня, яка буде зовні вигину, покривається паралельними пропилами. Причому пропив потрібно зробити так, щоб нижній шар картону, не пошкодився. Коли пропили зроблені, лист прикріплюють до шаблону, заповнюють проміжки між пропилами шпаклівкою і шліфують. Спосіб досить складний і трудомісткий і витратний, так як після прикріплення аркуша до шаблону потрібно багато шпаклівки.
4
Для згинання гіпсокартону під кутом, з внутрішньої сторони необхідного вигину випилюють V-подібні ділянки з кутом в 2 рази менше необхідного. Тобто, якщо вам треба отримати вигин в 90о, то спіл буде 45оС з одного боку і 45о з іншого боку спила.
Зверніть увагу
Як гнути гіпсокартон. В сучасному дизайні інтер'єру популярні закруглені елементи: гнуті форми, арки, колони, різнорівневі стелі з плавними переходами. Почнемо з самого простого, але і самого дорогого шляху. Існує спеціальний арковий гіпсокартон. Він тонше звичайних ГКЛ (товщина 6 і 6,5 мм) і призначений спеціально для виконання гнутих елементів.
Корисна порада
Радіусом 1метр можна зігнути тонкий (9мм) гіпсокартон, а радіусом 2,75 метра більш товстий (12,5 мм). Гнути слід тільки уздовж аркуша, а не в поперечному напрямку, інакше лист відразу зламається. Щоб після закріплення листа не відрізати його за розміром, слід до того як зігнути лист, відрізати його точно за розміром, вимірявши його довжину по радіусу на каркасі. Ці операції добре виконувати вдвох.
Гіпсокартон дуже люблять дизайнери та будівельники. З нього можна робити найрізноманітніші криволінійні форми, що дозволяє втілити в інтер'єрі найсміливіші ідеї. Згинання гіпсокартону має деяку специфіку, яку обов'язково варто враховувати.
Інструкція
1
Для створення кривих поверхонь зазвичай використовують гіпсокартон різної товщини шириною не більше 60 см. Чим тонше лист, тим більше можна його зігнути і при цьому не зламати. В сухому вигляді лист можна зігнути в дуже обмежених межах. Лист товщиною 6,5 мм можна зігнути вже при радіусі криволінійної поверхні до 1000 мм, в той час як аркуш товщиною 12,5 мм можна зігнути в радіусі 2700 мм. Однак, якщо лист зволожити, цей радіус значно зменшується: лист товщиною 6,5 зігнеться при радіусі до 300 мм, а лист товщиною 12,5 мм - при 1000 мм.
2
Способів згинання багато. Найпростіший спосіб годиться, якщо вам потрібна викривлена площину довільної форми для створення ступенів на стелі. Для цього просто змочіть лист гіпсокартону потрібної ширина, покладіть його краю на підставки, щоб середина провисала, а на середину покладіть будь-який вантаж. Під його вагою гіпсокартонний лист прогнеться. Такий гіпсокартон можна монтувати навіть у вологому стані.
3
Якщо вам потрібна рівна арка, то цей спосіб не згодиться, оскільки лист прийме довільну форму. Спочатку виготовте форму-шаблон. Його можна виготовити з будь-якого матеріалу, будь-то ДСП або фанера. Радіус шаблону повинен бути трохи менше ніж радіус потрібного вигину. Найчастіше шаблон роблять з того ж гіпсокартону. Якщо потрібні кілька арок за раз, то один лист накладають на шаблон, обмотують його скотчем від одного кінця до іншого і знімають, прибираючи до повного висихання. Аналогічним чином поступають і з іншими листами.
4
Але як же зігнути лист, щоб він не зламався? Для цього буде потрібно спеціальний голчастий валик або шило, вода і ганчір'я. Голчастим валиком кілька разів прокочують в тому місці, де буде вигин, потім лист перевертають і рясно змочують водою, головне дивитися, щоб лист не просочився наскрізь. Потім лист гіпсокартону кладуть мокрою стороною вгору і закріплюють, щоб він не випростався. Так залишають до повного висихання. Не забудьте, що перфорована сторона повинна бути всередині вигину, а не зовні.
Корисна порада
Майте на увазі, що гіпсокартонний лист можна зігнути лише вздовж, але ніяк не впоперек.