Як написати план тексту.

Уміння скласти план тексту - базовий навик не тільки для ораторів, а й для авторів наукових або курсових робіт, оскільки він потрібен виключно для того, щоб читач міг створити уявлення про саму роботу. Втім, використовувані для різних цілей, варіанти цього стислого переказу можуть істотно відрізнятися один від одного.
Інструкція
1
План тексту для оратора повинен містити не більше ніж основні тези. Найгірше, що може зробити виступаючий на сцені - сконцентруватися на аркуші паперу і читати текст тільки з нього. Щоб уникнути цього, з собою береться не повний текст роботи, а лише приблизний її план. При цьому важливо відобразити всі головні теми настільки ясно, щоб не забути про них згадати - можливо, привести деякі пропозиції дослівно. Однак, не варто робити пояснення до конкретних пунктів, т.к. це дозволить вам говорити «своїми словами», що завжди набагато приємніше слухачеві.
2
Формальний план тексту складається по абзацах. Цей формат роботи часто практикується як перший етап аналізу в школах і ВУЗах, і має на увазі «короткий переказ». Вам слід скоротити вміст кожного абзацу до одного-двох речень і представити окремими пунктами. Якщо абзац досить великий, то можна розбити його на два або навіть три і представити в плані як кілька окремих цифр. Якщо перед вами текст великого обсягу (займає більш семи сторінок) то, навпаки, можна скоротити підсумковий план, з'єднуючи абзаци. Головним критерієм є те, що ви не повинні втратити жодної суттєвої думки автора тексту.
3
План наукової роботи також називають «тезами». Це - витяги з тексту вашої роботи, проте не пронумеровані і не дискретні: вам потрібно скласти цільний текст зазначеного обсягу (як правило, половина сторінки А4). Уточніть, подаються Чи тези комісії або будуть друкуватися в збірнику. У першому випадку припустима постановка фрази: «Відповідь на дане питання і є метою роботи», тобто ви даєте комісії незбиране уявлення про свій проект, але не розповідаєте підсумкові висновки, зберігаючи «інтригу». З іншого боку, якщо тези будуть друкуватися, то цього робити не можна ні в якому разі. Вони повинні представляти із себе цільну вижимку з вашої роботи - актуальність, хід міркувань, проміжні та фінальні висновки.