Як зробити фуганок. Як заточити ножі для фуганка.

Фуганок відноситься до інструментів, використовуваним для остаточної обробки дерев'яних поверхонь великого розміру, а також кромок довгих деталей. За своєю конструкцією це подовжений рубанок з подвійним ножем, на відміну від якого, у фуганка в передній частині є спеціальна пробка для ослаблення кріплення ножа на випадок його заміни або для заточки, а також ручка в задній частині.
Вам знадобиться
  • деревина 700х76х70 мм, полотно ножа, ножівка
Інструкція
1
Якщо ви вирішили самостійно зробити фуганок, почніть з підбору відповідного матеріалу для основної деталі фуганка - колодки. Кращий варіант - модрина або дуб. Їх деревина володіє високою міцністю, щільністю і несприйнятністю до гниття. Оптимальна довжина фуганка - приблизно 70 см. Розміри ножа в довжину і ширину - 200х65мм. Заготівлею для фуганка послужить листяний або дубовий брусок розмірами 700х76х70 мм. Висота ручки може бути приблизно 10 см.
2
Брусок ви можете випиляти за допомогою ручної ножівки або на циркулярної пилки. Отвір для кріплення ножа вирізаєте за допомогою стамески і молотка рівно посередині колодки, при цьому не забудьте, що ухил задній частині отвору повинен становити 45-47 градусів до його поздовжньої осі.
3
Місце, де повинен знаходитися ніж, дещо ширше всього отвори. У нього крім ножа встановіть затискної клин. Ударну пробку (кнопку) вставте приблизно посередині між краєм отвору для ножа і переднього краю колодки.
4
Ручку для фуганка рекомендується виготовити з Дев'ятишарові фанери. Отвір для руки робіть так, щоб вам було зручно працювати, при цьому вона складається з верхньої частини, яка знаходиться поверх колодки, і нижньої, яка поміщається в спеціально вирізаний паз і жорстко кріпиться через отвори болтами.
5
Лезо для фуганка ви можете підібрати в господарському магазині. Воно повинно мати прямолінійну форму. Деякі моделі фуганків можуть мати два леза і дві ручки для більшого удобства.Проверьте перед початком роботи, щоб обране лезо не виступало за кордон підошви фуганка більш ніж на 1 мм.
Зверніть увагу
Для обробки коротких деталей використовуються фуганки з коротшою 500 мм колодкою. Їх ще називають полуфуганков. Як у фуганка, так і полуфуганков кут різання однаковий - від 45 до 50 градусів.