Як визначити широту.

Уміння орієнтуватися на місцевості допомагає людині швидко зміркувати, де він знаходиться. Особливо це важливо під час будь-яких аварійних ситуацій, коли від людини вимагається максимально швидко обчислити географічні координати його місцезнаходження. Визначити широту можна кількома способами.
Інструкція
1
Всім відомо, що екватор ділить землю на дві півкулі (північне і південне). Крім екватора є паралелі (окружності, паралельні екватору) і меридіани (перпендикулярні екватору). Нульовий меридіан перетинає Грінвічську обсерваторію, розташовану в Лондоні. Звідси і назва нульового меридіана - меридіан Грінвіча або просто Грінвіч. Система меридіанів і паралелей представляє собою координатну сітку, використовувану для визначення місця розташування.
2
Географічна широта вказує на те, наскільки точка розташована північніше або південніше від екватора. А становить широта кут від 0о до 90о, який відраховується від площини екватора і до північного або південного полюса. Тому широта може бути або північної, чи південної.
3
Географічні координати вимірюють в градусах, а також в хвилинах і секундах. Градус широти - це 1/180 частина будь-якого меридіана. Приблизна усереднена довжина одного градуса становить 111,12 км. Довжина хвилини - 1852 м. А діаметр самої Землі дорівнює 12713 км (між полюсами).
4
Для визначення широти першим способом вам знадобиться транспортир і висок. Транспортир можна виготовити з пари планок прямокутної форми, які потрібно скріпити зразок циркуля так, щоб вони могли міняти кут між собою.
5
Тепер закріпіть у транспортира в центрі нитка з вантажем (схил). Далі наведіть підставу вашого транспортира на Полярну зірку. Проведіть деякі геометричні розрахунки, а саме - з кутка між схилом і підставою транспортира відніміть 90о. Отриманий результат - це кут між горизонтом і Полярною зіркою. Саме цей кут і буде географічною широтою вашого місця розташування.
6
Другий спосіб повністю відрізняється від першого. Засічіть тривалість дня від самого сходу сонця до повного його заходу. Візьміть номограмму визначення широти і відкладіть в її лівій частині з'ясуванні тривалість дня, в правій - дату. Тепер з'єднайте обидва отриманих значення прямої, визначте місце її перетину з середньою частиною. Знайденої перетин якраз таки буде широтою місцевості.