Як визначити довготу.

Довготою називають кут, який складений площинами початкового меридіана і меридіана даної точки. Східними довготами називаються ті, що розташовані на схід від Гринвічського меридіана. Відповідно, довготи, що лежать від нього на захід, називають західними. Можливі значення довготи коливаються між 0о і 180о. На глобусах і картах довготи зазвичай позначаються у перетину екватора і меридіанів. Далі ви дізнаєтеся про способи визначення географічної довготи.
Інструкція
1
Отже, градус географічної довготи - це 1/36 частина екватора. Так як Земля здійснює цілий оборот навколо своєї осі за 24 години, то за годину часу наша планета проходить відстань в 15о довготи. Значить: 1о довготи прирівнюється до чотирьох хвилинам часу, 1? дорівнює чотирьом секундам часу і 1 "дорівнює 1/15 секунди.
2
Тобто, визначити географічну довготу даного місця можна визначити за допомогою годинника. Годинник потрібно виставити відповідно до часу за місцем відомої довготи, після чого в місцевий полудень засікти їх показання. Різницю цього часу вам потрібно буде потім перевести в градусну міру.
3
Ось опис даного методу: Виставте годинник по Грінвічським часу. Визначте час настання полудня в даній місцевості за допомогою гномона - найдавніших і найпростіших сонячних годин. Застроміть палицю висотою 1-1,5 м перпендикулярно землі. У міру наближення сонця до зеніту, коротшає і тінь, що відкидається палицею. Коли тінь від палиці буде найбільш короткою, тоді і настає істинний полудень. Визначивши опівдні в даній місцевості, засічіть годинник. Далі внесіть поправку тимчасового рівняння в отриману різницю.
4
Ось приклад: друге травня, годинник виставлені по Москві. Влітку московський час від світового відрізняється на 4 години. Визначення місцевого полудня показали, що наступає він в 18:36, значить, по світовим часом це буде 14:36. Відніміть від цього значення 12 годин, вийде 2 години і 36 хвилин. Тепер з урахуванням поправки на дату (2 травня) додавайте три хвилини і переводите отримане значення в кутову міру. Повчається 39о західної довготи, бо місцевий полудень настав дещо пізніше, ніж грінвічський.
5
Якщо час за Гринвічем в самий момент місцевого полудня буде менше 12 годин дня, то довгота в даному випадку східна. І відповідно, західна частота у вас вийде в разі, якщо Гринвічем час буде більше 12 годин. Такий метод дозволяє визначити довготу з приблизною точністю в 2-3о. До речі, якщо ви перебуваєте в екстремальних умовах, у вас під рукою, швидше за все, таблиці рівняння часу не виявиться, то тільки через ці несприятливих і заважають вимірами умов похибка становитиме від 0о до 4о. Тут похибка буде залежати від пори року.