Як малювати план евакуації.

План евакуації повинен бути в будь-якій установі, якщо там можуть одночасно перебуває десяти чоловік. До цього числа включаються і співробітники, і можливі відвідувачі. Приміщення, де одночасно перебувають понад п'ятдесят осіб, вважається об'єктом масового перебування. В цьому випадку до плану евакуації додається інструкція, яка визначає дії персоналу в небезпечних ситуаціях. Плани евакуації розробляються відповідно до державних стандартів та вимог «Правил пожежної безпеки в Російській Федерації».
Вам знадобиться
  • - поверховий план будівлі;
  • - план кожної секції, якщо площа поверху перевищує 1000 кв. м;
  • - комп'ютер з графічним редактором;
  • - принтер;
  • - ручка або олівець.
Інструкція
1
Почніть складання плану евакуації з його графічної частини. Для цього візьміть роздруківку відповідного поетажного або секційного плану в бюро технічної інвентаризації, комітеті з управління муніципальним або державним майном або у приватного власника будівлі. Якщо з якихось причин такого плану немає, зробіть його самі, позначивши всі кабінети, дверні та віконні прорізи, сходи, головні та запасні виходи. Для невеликої будівлі з порівняно простим плануванням достатньо буде поверхового плану. Якщо ж є декілька евакуаційних виходів, на поверсі встановлені розсувні двері та турнікети - зробіть план для кожної секції.
2
накресленої від руки план відскануйте і занесіть в комп'ютер. Наносити умовні позначення можна в будь-якому графічному редактооре. Вкажіть номера кабінетів і назви службових приміщень. Позначте вулиці, на яких знаходяться входи в будівлю. Позначте на плані місця, де знаходяться рятувальні засоби, протипожежне обладнання та стаціонарні телефони. Необхідно також позначити місце, де висить план евакуації. Значки визначаються державними стандартами.
3
Нанесіть стрілками шляхи евакуації. Необхідно для співробітників і відвідувачів кожного кабінету намітити найбільш оптимальний шлях виходу з будівлі. Спочатку співробітники та клієнти виходять в коридор. Намалюйте через дверний отвір стрілку, вістря яке спрямоване в потрібну сторону, в даному випадку - в бік коридору.
4
Визначте, яка драбина знаходиться найближче до даного кабінету. Напрямок руху позначте лінією пожирнее, ніж та, що вказує шлях з кабінету в коридор. Постарайтеся визначити приблизну кількість людей, які можуть одночасно знаходитися в кожному кабінеті. Це необхідно, щоб визначити оптимальну кількість тих, хто скористається кожним виходом.
5
Виконайте текстову частину. Там вказується способи оповіщення, порядок евакуації, дії персоналу, способи ручного включення пожежної сигналізації. Наведіть графічну і текстову частини плану у відповідність до стандартів. Розміри його залежать від призначення. Для поверхового плану встановлено розміри 40х60 см, для локального - 30х40.
6
Роздрукуйте поверховий або секційний план в декількох примірниках. Один примірник необхідно вставити в рамку і повісити на видному місці. Поруч з ним повісьте номери телефонів екстрених служб. Тут же може знаходитися інструкція для співробітників, якщо вона передбачена «Правилами пожежної безпеки». Другий примірник включається в загальний план, який знаходиться у чергового. Зведений план видається співробітникові служби ліквідації чрезвичаиних ситуацій на першу вимогу.
Зверніть увагу
У багатьох випадках необхідні локальні плани евакуації. Вони розробляються для готельних номерів, кают кораблів, лікарняних палат і т.д.
Одним з основних вимог до громадських приміщень є дотримання норм пожежної безпеки. Схема евакуації людей при пожежі - найважливіший документ, який необхідно розробляти для кожного приміщення окремо. Крім схеми руху людей в ньому також регламентуються дії персоналу в разі виникнення пожежі.
Вам знадобиться
  • - Поверховий план будівлі;
  • - сканер;
  • - графічна програма для комп'ютера.
Інструкція
1
План евакуації повинен враховувати поверхові плани конкретного будинку чи споруди. Також необхідно передбачити надійність, розміри і тип шляхів евакуації персоналу. Не забувайте враховувати специфіку поведінки людей в критичній ситуації, обов'язково прорахуйте потужність людського потоку і постарайтеся виключити можливість перетину декількох маршрутів.
2
План евакуації на вимогу ГОСТу Р 12.2.143-2002 повинен включати в себе графічну частину і текстовий опис. Для створення графічної частини вам знадобиться поверховий план будівлі. Якщо загальні розміри приміщення дуже великі і перевищують 1000 квадратних метрів, розбийте план на секції і створіть окрему схему евакуації для кожної з них.
3
Перш ніж створювати електронний варіант плану евакуації , обійдіть всі приміщення і уважно його огляньте. Вам необхідно відзначити розташування основних, запасних і аварійних виходів, місце знаходження пожежних щитів, пожежної сигналізації, телефонів. Позначте на плані можливість вентиляції та засоби антізадимленія.
4
На плані відзначте кількість людей, що знаходяться в приміщенні постійно, а також середня кількість відвідувачів, якщо їх присутність мається на увазі.
5
Пройдіть передбачуваним маршрутом евакуації з кожного окремого приміщення. Відзначте всі вузькі місця. Перевірте надійність і безпеку сходів, поручнів. Переконайтеся, що ширина проходу достатня для руху максимальної кількості людей. Врахуйте, що в момент паніки люди не дивляться під ноги, а значить, високі пороги або круті сходинки можуть бути небезпечні.
6
Розробіть альтернативні варіанти руху людей під час пожежі або надзвичайної події. Не забудьте враховувати людські потоки з верхніх поверхів будівлі або з підвальних приміщень.
7
Найзручніше створювати план евакуації в графічній програмі. Для цього відскануйте паперову схему і переведіть в растрове зображення. Надалі цей документ можна буде використовувати як основу для створення не тільки схеми евакуації , а й інших планів.
8
Не захоплюйтеся деталізацією і кольором. Маршрути позначайте суцільний зеленою лінією з вказівкою напрямку руху, запасні маршрути - пунктиром. Червоним кольором виділіть умовні знаки. Не забудьте зазначити на кресленні місце, відповідне розміщенню вашого плану в приміщенні.
9
Не використовуйте в плані виноски; значки, що позначають засоби пожежогасіння або засоби зв'язку, повинні бути позначені на плані саме в місці їх розташування. Позначення символів розшифруйте в текстовій записи під кресленням. Букви в текстовій частині повинні мати один розмір. Також вони повинні бути досить великими, щоб їх було зручно читати. Рекомендований розмір 8-15 мм.
10
План евакуації , розташований на поверхах або в секціях, повинен бути досить великим, щоб добре читатися і сприйматися візуально. Оптимальний розмір 600х400 мм.
11
Затвердіть макет плану евакуації у інспектора ДПН.
Корисна порада
Створюючи план евакуації, не забудьте про табличках-покажчиках. Наявність написів «Вихід», «EXIT», «Пожежний щит» і тому подібних є обов'язковою умовою для відповідності вашого приміщення нормам і вимогам пожежної безпеки.