Як добувати вапняк.

Вапняк - найдавніша порода на Землі. Вона зародилася багато мільйонів років тому на дні океанів, якими була покрита поверхня планети. Головною складовою вапняку є кальцій.
Інструкція
1
Щоб добути невелику вапнякову плиту, можна скористатися дідівським способом. Знайдіть невеликий вихід породи назовні з-під землі.
2
Візьміть лопату і максимально розчистите зону видобутку. Ломом сформуйте в плиті вапняку тріщину і піддіньте край плити. Постарайтеся підняти її. Вапняк залягає пластами, тому є можливість підняти його невелику пластину.
3
Вийміть пластину вапняку з місця залягання, обробіть його. Вапняк можна пиляти звичайною пилкою. Для додання м'якості облийте його водою.
4
Вапняк добувають у кар'єрах вибуховим способом. Щоб організувати видобуток, спочатку розкрийте поклади, знімаючи з них бульдозерами шари землі, глини і некондиційного вапняку.
5
Потім уздовж всієї кромки видобутку пробурити свердловини і закладіть вибухівку. Спрямовані вибухи відламують від поклади величезні пласти вапняку, які екскаваторами вантажаться на самоскиди і вивозяться на місце обробки. Відпрацьований кар'єр рекультивируются раніше вийнятої землею і некондиційної породою. Потім засейте і засадити корисними травами і рослинами.
6
Такий спосіб видобутку вапняку характерний для великих родовищ. Малі родовища розробляються іншими, невибухових способами. У таких родовищах вапняк виймають готовими прямокутними блоками завдяки створенню контурних щілин. Ця технологія називається барової виробленням і заснована на створенні в масиві вапняку спеціальних надрізів, перпендикулярних природним тріщинах. Роботи ведуться за допомогою каменерізних машин і екскаваторів. Технологія барової вироблення хороша тим, що вийняті блоки зручні в транспортуванні і обробці.
Зверніть увагу
Завдяки пористій структурі вапняк здавна використовувався в будівництві. З нього зводили храми і палаци, будинки і садиби. Для обробки використовувався білосніжний або рожевий вид каменю. Взагалі, вапняк - досить м'яка порода. Тому оздоблювальні елементи з вапняку широко використовуються й сьогодні.