Як навчитися грати табулатури.

Табулатура - це варіант нотного запису для музичного інструменту. Від звичайної універсальної записи музичних творів вона відрізняється тим, що показує, яке саме місце на грифі потрібно затиснути, щоб вийшов конкретний звук. Звичайна нотний запис показує тільки висоту і тривалість, а позицію визначає виконавець. Найчастіше табулатури пишуться для струнних інструментів з ладовим грифом.
Вам знадобиться
  • -інструмент;
  • -табулатури.
Інструкція
1
Запам'ятайте номери струн. У всіх без винятку щипкових інструментів перша струна - найтонша. Рахунок йде саме від неї. Дуже корисно також вивчити, який звук виходить на кожній відкритій струні. Придадуться як росіяни, так і латинські їх позначення. Так, на шестиструнної гітарі перша струна дає звук мі, він же Е. На семиструнної це буде ре, тобто D. Відповідно, в першому випадку інші струни будуть H (в деяких західних системах позначень - B), G, D, A, E. Строй семиструнної гітари виглядає так: D, H, G, D, H, G, D. Для цієї гітари прийняті російські позначення, тобто сі завжди буде H. Зате можливі варіанти для останньої струни, налаштувати її можна декількома способами. Тому перш за все дізнайтеся, для якого саме ладу написана табулатура.
2
Вивчіть номера ладів. Їх починають рахувати від грифа. Перший лад знаходиться відразу після верхнього поріжка. На гітарах найчастіше позначають п'ятий, сьомий, десятий і дванадцятий лади, але тут теж можливі варіанти. Тому порахуйте, які саме лади відзначені точками або зірочками на вашому інструменті.
3
Подивіться на будь-яку табулатуру. Зверніть увагу на те, скільки на ній лінійок і як вони позначені. Найчастіше лінійки розташовуються горизонтально, а номера струн пишуться зліва. Але єдиного стандарту немає, тому кожен записує так, як йому зручніше. У кожному разі покладіть лист так, щоб номери струн опинилися зліва від вас.
4
Подивіться, як позначені лади. На деяких табулатурах вони намальовані, а зверху чи знизу стоїть цифра - як правило, римська. Можуть бути тільки цифри. Знайдіть потрібний лад на своїй гітарі.
5
Знайдіть значки, що позначають положення звуків. Поставте на них пальці так, як вам зручніше. На деяких табулатурах позначається і апплікатура. Наприклад, цифрою в кружечку, розташованому на потрібному ладу потрібної струни. Але так буває не завжди, зазвичай ставиться просто хрестик або точка.
Зверніть увагу
Трапляються і табулатури без лінійок. Наприклад, такі: 1-VII, 3 - X, 5 - 0. Тобто першу струну треба затиснути на сьомому ладу, третю - на десятому, а п'ята залишається відкритою. Але такі варіанти запису зустрічаються досить рідко. Табулатури на музичному жаргоні скорочено називають «таби».