Як навчитися нотної грамоти.

З проблемою освоєння нотної грамоти стикається кожен, хто намагається самостійно навчитися грати на якомусь музичному інструменті. Особливо це характерно для дорослих. Діти запам'ятовують ноти і тривалості досить швидко. Намагатися зазубрити ноти не потрібно. Нотну грамоту, як і будь-яку іншу, необхідно насамперед зрозуміти.
Вам знадобиться
  • - самовчитель гри на інструменті;
  • - нотний зошит;
  • - метроном;
  • - фортепіанна клавіатура (можна знайти в Інтернеті інтерактивну або навіть зробити німу з картону).
Інструкція
1
Почніть з тривалостей. Знайдіть в самовчителі або на сайті для тих, хто освоює ваш інструмент, відповідний розділ. Згадайте і шкільний курс математики, тобто дії з простими дробами. Все дроби вам поки не знадобляться. Повторіть тільки те, що стосується 1/2, 1/4 та інших дробів, знаменник яких кратний двом.
2
Запам'ятайте, що таке ціла нота і як вона вважається. Уявіть собі, що це - одиниця або який-небудь цілий предмет, начебто яблука або апельсина. В одиниці дві половинки, чотири чверті, вісім восьмих часток і т. Д. Точно так само і в цілій ноті. Для зручності запам'ятовування музиканти звикли її вважати не просто «раз-два-три-чотири», а ділити кожну чверть ще на дві - «раз-і-два-і-три-і-чотири-і». Таким чином ціла нота поділяється не на чверті, а вже на восьмі.
3
Намагайтеся запам'ятовувати тривалості і зорово, і на слух. Порожній усередині кружок без паличок і хвостиків позначає цілу ноту. Гурток з незаповненою серединкою і паличкою позначає половинку. Паличка при цьому може бути направлена як вгору, так і вниз, в залежності від того, на якій лінійці пишеться нота. Чорний кружечок з паличкою позначає чверть, а якщо є і паличка, і хвостик - то це восьмушка. Дрібніші тривалості розрізняються за кількістю хвостиків. Якщо записані дві або навіть чотири восьмушки поспіль, вони можуть з'єднуватися один з одним прямою лінією. Група з шістнадцятих з'єднується двома паралельними лініями, а тридцять друге - трьома.
4
Знайдіть який-небудь предмет, що видає ритмічні звуки. Якщо ні метронома, використовуйте механічні годинники. Відстукував спочатку їх ритм, а потім - в два рази частіше. Уявіть, що годинник отстукивают чверті. Тоді виходить, що ви стукаєте восьмушки. Точно так же співвідносяться один з одним та інші тривалості.
5
Знайдіть будь ноти і повчіться читати тривалості. Корисно з постукати. Вибирайте нотні приклади з підручника або що-небудь з класики. Там вам можуть зустрінься позначення, яких ви поки ще не знаєте. Прочитайте, що вони означають. Наприклад, чверть може ділитися не на дві восьмих, а на три, така фігура називається «тріоль». Бувають і інші позначення груп нот однієї і тієї ж тривалості.
6
На початку кожної нотної строчки, відразу після ключа і ключових знаків, ви знайдете позначення розміру. Нижня його частина, сильно нагадує знаменник простий дробу, означає те ж саме, що і він, тобто на які частки ділиться такт. Верхня цифра позначає, скільки таких часток в такті. Подивіться на розмір і визначте, нотами яких тривалостей можна заповнити кожен такт. Комбінації їх можуть бути різними, а от у сумі вони повинні давати одне і те ж число, позначене на початку.
7
Розібравшись з длительностями, подивіться, як позначається висота тону. На початку нотного рядка стоїть ключ. Вони можуть бути різними, але частіше інших використовується скрипковий ключ. Він ще називається «ключ сіль». Завиток, який знаходиться всередині «голови», впирається саме в ту лінійку, на якій пишеться сіль першої октави, тобто в другу. Знайдіть її на фортепіанної клавіатурі і на своєму інструменті. На фортепіано це біла клавіша, яка знаходиться в групі з трьома чорними. Нота сіль знаходиться між першою і другою чорними клавішами цієї групи.
8
Зверніть увагу на те, що ноти пишуться як на лінійках, так і між ними. Вивчіть звукоряд вгору від ноти сіль і вниз. Відстань між другою лінійкою і проміжком між другою і першою (або другої і третьої) відповідає відстані між сусідніми білими клавішами на фортепіано. Тобто між першою і другою буде писатися нота фа, а між другою і третьою - ля. Вирахуйте таким же чином інші ноти. Деякі ноти пишуться на додаткових лінійках або під ними. Ніякої відмінності між додатковими і основними лінійками немає, відстань все так же відповідає проміжку між сусідніми клавішами. Тобто ре першої октави пишеться під першою лінійкою, а до - на додатковій. Додаткові лінійки є як внизу, так і вгорі.
Зверніть увагу
Для різних інструментів застосовуються різні ключі. В нотах для фортепіано, наприклад, зустрічається ще басовий ключ, він же ключ фа. Яким ключем користуються музиканти, що грають на вашому інструменті, зазначено в самовчителі. До цього треба поставитися дуже внімательно.Научітесь швидко знаходити потрібні звуки на інструменті. Спочатку їх буде потрібно рахувати. Але досить скоро ви запам'ятаєте положення пальців і способи звуковидобування.