Як визначити октанове число.

Октановое число - основний показник якості бензину, само по собі не має фізичного сенсу. Це відносна величина, використовувана для визначення стійкості палива до мимовільного займання при стисканні (детонації).
Вам знадобиться
  • Випробний паливо, одноциліндровий двигун, ідеальна суміш изооктана і н-гептану
Інструкція
1
Згоряння палива в двигуні - складний хімічний, фізичний і технічний процес, який повинен бути організований таким чином, щоб горіння було максимально рівномірним, а можливість вибуху мінімальна. Чим більше октанове число, тим краще захищений двигун. Підрахунок проводиться в спеціальних умовах на одноциліндровий двигун, використовуваному для випробувань палива. Є найбільш поширених методу підрахунку октанових чисел: дослідницький (ІОЧ) і моторний (МОЧ).
2
ІОЧ характеризує поведінку бензину при малих і середніх навантаженнях і обчислюється при роботі з примусово змінним ступенем стиснення. Випробний паливо порівнюють із сумішшю чистих речовин, изооктана і н-гептану, з умовно прийнятими величинами октанового числа 100 і 0 відповідно. Тобто в ідеальних умовах передбачається, що изооктан володіє найменшою схильністю до детонації, н-гептан - найбільшою. В ході випробувань визначається процентний вміст речовин, при якому двигун працює так само, як при використанні тестованого бензину. За октанове число при цьому приймається процентний вміст изооктана. Наприклад, бензин з октановим числом 92 діє так само, як ідеальна паливна суміш, що складається з 92% ізооктану і 8% н-гептану.
3
МОЧ характеризує поведінку бензину при жорстких навантаженнях (наприклад, при русі в гору), умови випробувань найбільш наближені до реальних. Також визначається методом порівняння з ідеальним паливом.
4
Величини ІОЧ і МОЧ найчастіше мають відмінність до 8-10 пунктів, ця різниця характеризує, наскільки чутливо паливо при роботі з різними навантаженнями. Середнє арифметичне ІОЧ і МОЧ називають октановим індексом, і він дає більш чітке уявлення про захист двигуна від самозаймання.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=AfFiRerFcvk
Зверніть увагу
Октановое число - безрозмірна велічіна.Степень стиснення - це відношення повного обсягу надпоршневого циліндра до об'єму камери сгоранія.Показателі марок бензину А-66, А-72 і А-76 отримують моторним методом, а марок АІ-92, АІ -95 і АІ-98 - дослідним.
Підрозділ бензину на різні категорії проводиться залежно від значення його октанового числа. Це основний показник, який визначає не тільки фактичну якість бензину, але і його хімічні властивості.

Поняття октанового числа бензину

Внаслідок фракційної перегонки нафти під впливом різних температур виходять всілякі види палива (у тому числі і бензин), мастильні матеріали, а також продукти для нафтохімічного синтезу. Це, безперечно, знають усі, хто бував на уроках хімії в школі. Однак, під'їжджаючи до автозаправці, ви напевно не раз звертали увагу на загадкові цифри, поділяються бензин на різні види. У чому ж їх реальну різницю? Ці самі цифри в маркуваннях бензину позначають його октанове число. Це основний критерій, за яким класифікуються різні види бензину. Термін «октанове число» характеризує властивість палива вільно згоряти в двигуні з урахуванням різноманітних умов. Чим вище це число, тим бензин більш стійкий до самозаймання при стисканні. Однак отримати при виробництві високооктановий бензин дещо складніше, крім того, він повинен бути достатньо чистим.

Визначення антидетонаційних властивостей бензину

Кожен двигун створюється для роботи на паливі з певним октановим числом. У Росії велика частина автовласників використовує Аі92. Такі види бензину, як Аі95 і АІ98, як правило, дозволяють собі власники авто «преміум» класу. Дизельне паливо і Аі80 користуються ще меншим спросом.Определеніе стійкості бензину до детонації проводиться за допомогою стандартних сумішей. Справа в тому, що бензин еквівалентний суміші изооктана і гептана. Відповідно, якщо октанове число бензину дорівнюватиме 92, він буде самозайматися як склад з 92% ізооктану і 8% гептана.

Підвищення октанового числа бензину

При виробництві різних видів бензину використовується метод змішування компонентів палива. Інакше цей процес називається «компаундує». В результаті всіх необхідних процесів повинні вийти продукти, повністю відповідають державним стандартам і володіють точним октановим значеніем.Первічная фракційна перегонка нафти видає бензин з октановим показником в межах 70. Якість бензину підвищується не тільки з застосуванням компаундирования, але і завдяки використанню спеціальних добавок-антидетонаторов. Раніше в цілях поліпшення детонаційних властивостей палива використовувався тетраетилсвинець. При всьому тому, що для людини ця речовина є сильною отрутою. В даний час в якості високооктанових добавок застосовуються ферроцен або метилтретбутиловий ефір, що не володіють такою величезною токсичністю.