Як очистити бронзову монету. Як очищати бронзові медалі.

Багато колекціонерів монет знають, що будь-яку монету для того, щоб вона набула гарний зовнішній вигляд необхідно почистити. Під процесом очищення мається на увазі не тільки очищення поверхневих слідів бруду, але й видалення слідів окислення. Серед початківців нумізматів, мало хто знає, як правильно очистити бронзову монету, зберігши при цьому її цінність. Бронза являє собою сплав міді з різноманітними легирующими добавками, тому бронзові монети потрібно очищати за таким же принципом, що і мідні. Однак тут є і свої тонкощі.
Інструкція
1
Почистіть монету від бруду. Для цього налийте воду в стакан і покладіть в нього монету. Вона повинна пролежати там до тих пір, поки бруд не розмокне. Водопровідна вода не підходить для цієї мети, тому краще всього використовувати дистильовану воду, яку можна купити в будь-якому продуктовому магазині. Коли бруд розмокне, візьміть мило, зубну щітку, і в теплій воді почистіть монету. Почніть чистку з легких натиснень щітки на монету, потім поступово збільшуйте натиск, не забуваючи час від часу полоскати щітку у воді.
2
Очистіть монету від оксидів. Для цього опустіть її в 5% розчин сірчаної кислоти на кілька годин. При слабкому наявності окислів можна застосувати лимонну кислоту або ж 10% розчин оцтової кислоти. При наявності невеликих вкраплень на монеті, акуратно за допомогою голки видаліть їх. Ні в якому разі не залишайте вкраплення, так як за невеликий час вони проступлять ще більше і можуть перейти на інші монети лежать поруч.
3
Сполосніть монету в чистій дистильованої воді і протріть паперовою серветкою. Зазвичай після такого чищення бронзові монети втрачають свою первісну патину, і зовнішній вигляд монети залишає бажати кращого. Нанесіть новий шар патини. Для цього приготуйте будь-яку стару каструлю, насипте в неї одну частину мідного купоросу і три частини марганцівки. Залийте вміст каструлі 800 мл. води і поставте її на вогнище. Як тільки вода закипить, тушкуйте багаття, а каструлю залиште на вугіллі. Повільно перемішуючи вміст, опускайте по черзі монети в каструлю. Можна побачити як монети почнуть змінювати колір. Дістаньте монети, розкладіть їх на газеті і дайте їм просохнути. На завершення протріть монети рослинним маслом. Масло при попаданні в пори, дозволяє законсервувати монету і не допустити потрапляння на неї хлору і вологи. Це дозволить зберегти гарний зовнішній вигляд монети на довгий час.