Як перевірити працездатність реле. Як перевірити реле на працездатність.

Електромагнітне реле є механічним пристроєм, а значить, схильне до зносу. Перед установкою в схему його необхідно перевірити. Для здійснення цієї операції використовується устаткування, наявне у кожного домашнього майстра.
Інструкція
1
Ознайомтеся з цоколевкой реле. Перш за все, дізнайтеся, де у нього розташовані висновки обмотки. Також знайдіть розташування висновків груп контактів: нормально розімкнутих (які замикаються при спрацьовуванні) і нормально замкнутих (які при спрацьовуванні розмикаються). Якщо документація на реле англомовна, фраза "normally open" означає нормально розімкнуті контакти, "normally closed" - нормально замкнуті. Так звані перемикаючі контакти можна представити у вигляді двох груп, одна з яких нормально розімкнути, а інша нормально замкнута, і які об'єднані по одному з висновків таким чином, що загальна їх кількість скорочується з чотирьох до трьох.
2
Якщо напруга спрацьовування реле невідомо, а відомий тільки струм спрацьовування, виміряйте опір котушки. Потім помножте результат вимірювання на струм спрацьовування (попередньо перевівши обидві величини в одиниці системи СІ), і ви отримаєте напруга спрацьовування в вольтах. Такий спосіб перевірки непридатний для реле з обмотками змінного струму.
3
Якщо в ході виконання попередньої операції ви виміряли опір котушки реле, ви заодно з'ясували, чи ціла обмотка. Якщо ж такого виміру ви ще не здійснювали, проведіть його. В ході вимірювання не торкайтеся висновків обмотки і щупів омметра, щоб не отримати удар напругою самоіндукції.
4
На обмотку змінного струму подавайте тільки змінна напруга. Діодом її НЕ шунтуючих.
5
Спробуйте подати на обмотку постійна напруга, рівне напрузі спрацьовування. Якщо реле справно, воно спрацює. Висновків обмотки і клем джерела при цьому також не торкайтеся з тієї ж причини. Корисно зашунтувати котушку діодом 1N4007, включеним до зворотної полярності, але при цьому не можна переполюсовивать обмотку щоб уникнути короткого замикання. Стосуватися струмоведучих ланцюгів при наявності діода не можна все одно, оскільки він може в будь-який момент вийти з ладу.
6
За допомогою омметра перевірте стан кожної групи контактів. Коли напруги на обмотці немає, нормально розімкнуті групи повинні бути розімкнуті, нормально замкнуті - замкнуті. При знятті напруги ситуація повинна змінюватися на протилежну.
Відмова системи, в якій використовується одночасно безліч електромагнітних реле , може бути викликаний несправністю всього одного з них. Не допустити такої ситуації можна лише шляхом їх регулярної перевірки.
Інструкція
1
Незалежно від способу перевірки реле , на час його випробування обов'язково підключіть паралельно його обмотці діод типу 1N4007 в зворотній полярності. Такий же діод бажано встановити і в схему, де воно працює постійно, якщо тільки за алгоритмом її роботи на обмотку не подається по черзі напруга різної полярності. Витяг реле і установку його в пристрій виробляєте тоді, коли останнє знеструмлено.
2
Якщо необхідно провести перевірку реле в статичному режимі, просто подавайте на його обмотку напругу, рівну мінімальній напрузі спрацьовування. Коли воно подано, повинні гарантовано розмикатися все нормально замкнуті контакти і замикатися все нормально розімкнуті. При зняття напруги з обмотки ситуація повинні змінюватися на протилежну щодо всіх контактних груп. Для перевірки стану контактів використовуйте звичайний омметр або навіть пробник з батарейкою і лампочкою.
3
Перевірку реле в динамічному режимі здійснюйте за допомогою звичайного мультивібратора на двох транзисторах. Підключіть його в якості навантаження одного з транзисторів. Змінюючи номінали частотозадающіх елементів, зробіть частоту спрацьовування реле близькою до граничної для нього (вона вказана в документації). Щоб перевірити ту чи іншу контактну групу, подайте на неї напругу через лампочку або потужний резистор таким чином, щоб струм через неї не перевищував граничний. Паралельно групі підключіть осцилограф. Переконайтеся по зображенню на його екрані, що в спрацьовуванні контактів відсутні перебої. Перевірте таким чином по черзі всі групи. Не тримайте реле в такому режимі дуже довго, оскільки при швидкому спрацьовуванні воно зношується.
4
У разі виявлення несправності реле подальші дії здійснюйте в залежності від його типу. Якщо воно допускає регулювання контактів, здійсните таку, якщо ж ні, замініть реле цілком. У випадку, якщо неправильно функціонує тільки одна контактна група, просто задіюйте замість неї іншу або переставте реле в такий вузол, де вона не задіяна.