Як зробити саморобний телескоп. Як зробити телескоп своїми руками.

Власний телескоп може принести багато радості вам і вашим дітям. Зробити найпростіший телескоп зовсім неважко, для цього необхідні найпростіші матеріали та інструменти, трохи вільного часу і, звичайно, бажання.
Вам знадобиться
  • Дві очкові лінзи по 0,5 діоптрій, невелика лінза для окуляра з фокусною відстанню 3-4 см, щільний ватман або тонкий картон, чорна туш, клей.
Інструкція
1
Лінзи складіть разом - так, щоб вийшла одна двоопукла лінза, і скріпіть, обмотавши по периметру смужкою ізоляційної стрічки шириною 0,5 см. Відріжте смужку ватману шириною п'ять сантиметрів і завдовжки близько п'ятдесяти, пофарбуйте її чорною тушшю. Обмотайте нею лінзу, зробивши оправу для об'єктива, кінець смуги ватману закріпіть клеєм.
2
Лінзу зафіксуйте в оправі двома паперовими кільцями шириною один сантиметр, їх теж пофарбуйте в чорний колір. Перед лінзою вклейте діафрагму у вигляді картонного кружка з отвором посередині діаметром три сантиметри. Діафрагму перед вклейкою пофарбуйте чорною тушшю. Ви зробили об'єктив майбутнього телескопа.
3
З аркуша щільного ватману шириною вісімдесят сантиметрів склейте трубу телескопа. Діаметр труби повинен бути таким, щоб в неї щільно входив об'єктив. Частина ватману, яка стане внутрішньою поверхнею труби телескопа, пофарбуйте чорною тушшю. Вклейте в готову трубу об'єктив діафрагмою назовні.
4
короткофокусним лінзу для окуляра вклейте в трубку з пофарбованого чорною тушшю ватману. Довжина трубки повинна бути в межах двадцяти сантиметрів. Склейте з ватману трубу-вкладиш довжиною двадцять сантиметрів, всередині пофарбуйте її тушшю. Діаметр труби повинен бути таким, щоб вона щільно входила в трубу телескопа.
5
В центр вкладиша і в один з його торців вклейте кружки з щільного картону з отворами по центру. Діаметр отворів повинен бути таким, щоб в них щільно вставити і рухалася з невеликим зусиллям (але не вивалювалася) трубка окуляра. Гуртки з картону теж пофарбуйте чорною тушшю.
6
Вкладиш з окуляром вставте в трубу телескопа. Його конкретне положення визначається дослідним шляхом - він повинен розташовуватися так, щоб трубка окуляра при користуванні телескопом не витягувалися занадто далеко і не входила занадто глибоко. Провівши перші астрономічні спостереження, остаточно закріпіть вкладиш клеєм в потрібному положенні.
7
Для зручності користування телескопом вам знадобиться штатив. Його основою послужить будь тринога - наприклад, від теодоліта. Підійде і фотографічний штатив. Трубу закріпіть так, щоб вона плавно рухалася по вертикалі і горизонталі. Конструкцію кріплення продумайте самі, вона залежить від наявних у вас підручних матеріалів.
8
Збільшення, якої даватиме ваш телескоп, дорівнює відношенню фокусної відстані об'єктива до фокусної відстані окуляра. Дві лінзи по 0,5 діоптрій дають фокусна відстань в один метр. Якщо фокусна відстань окуляра буде 4 сантиметри, телескоп дасть збільшення в 25 разів. Цього цілком достатньо, щоб спостерігати Місяць, супутники Юпітера, Плеяди, туманність Андромеди і багато інших цікаві об'єкти нічного неба.
Корисна порада
Не прагніть підбирати для окуляра лінзи з фокусною відстанню 1-2 сантиметри. Зображення, що дається таким телескопом, буде сильно спотворене.