Як побудувати цоколь.

Частина будівлі, що отримала свою назву від красивого італійського слова «zoccolo», розташовується між фундаментом і стіною. Цоколь передає фундаменту вага будівлі і забезпечує теплоізоляцію підвалу або підпілля, що знаходиться всередині нього. Вид оформлення цоколя робить сильний вплив на зовнішній вигляд будинку, тому крім міцності, вологозахищеністю і теплоізоляції якісний цоколь повинен володіти і хорошим дизайном.
Вам знадобиться
  • - цемент;
  • - пісок;
  • - червона цегла марки не нижче 75;
  • - руберойд;
  • - набір будівельного інструменту (кельму, лопата, схил і ін.);
  • - бітумна мастика.
Інструкція
1
По виду матеріалів цоколь може бути цегляним, блоковим, кам'яним або монолітно-бетонним. В останньому випадку доведеться виготовляти опалубку для його заливки. У разі використання блоків, вони повинні бути виготовлені з піщано-цементного розчину. Для цегляного цоколя рекомендується застосовувати червоний повнотіла лицьовій або марки не нижче 75 цегла. Можуть застосовуватися також стандартні залізобетонні блоки відповідних розмірів. Найбільш технологічним вважається цегляний цоколь. У приватному будівництві його влаштовують частіше всего.Толщіна цоколя багато в чому залежить від товщини фундаменту і стін. Його зовнішня вертикальна поверхня повинна бути на одному рівні з фундаментом або трохи виступати над ним. Внутрішня вертикальна поверхня повинна виступати по відношенню до внутрішньої поверхні стіни на 60-80 мм. Це дозволить спирати на утворився виступ перекриття або балки підлоги. По відношенню до зовнішньої поверхні стіни цоколь може бути в будь-якому положенні - виступати, западати або бути врівень. Якщо він викладаємось цеглою або блоками, його ширина залежить також і від їх розмірів - повинна бути кратна ім. Висота цоколя суворо не регламентується, зазвичай вона коливається від 35 см і вище. Потрібно мати на увазі, що занадто низький цоколь негативно позначається на зовнішньому вигляді будинку.
2
Підготуйте поверхню фундаменту. Для пристрою цегельного цоколя вона повинна бути рівною і горизонтальною. Якщо ця умова не виконується, вирівняйте поверхню, уклавши на неї стяжку з піщано-цементного розчину товщиною 2-3 см. Не буде зайвою посипання свіжого розчину 2-3-х міліметровим шаром цементу, і загладжування його кельмою.
3
Після затвердіння вирівнюючого шару укладіть на фундамент гідроізоляцію. Вона повинна складатися з 2-3 шарів руберойду, покладених на бітумну мастику (повинні бути промазани всі верстви руберойду). Забезпечте перекриття стиків не менше ніж на 100-150 мм. Кромка гідроізоляції повинна на 2-4 см виступати над вертикальною поверхнею фундаменту.
4
Приготуйте розчин для кладки. Співвідношення цементу до піску повинно бути 1: 3.Перед початком кладки встановіть в кутах фундаменту вертикальні рейки-порядовки з зазначеним положенням рядів - ризики на відстані 77 мм один від одного (65 мм цегла і 12 мм шов). Їх наявність допоможе забезпечити вертикальність кутів.
5
Кладку починайте з кута, зміщуючись при роботі вліво. Цегла лягає навзнаки («на постіль») з перев'язкою швів вздовж і впоперек. Якщо надалі передбачається штукатурити цоколь, розчин у швах повинен трохи западати (на 5-10 мм) по відношенню до площини цегли. Це дозволить штукатурному шару міцніше триматися на основі. Горизонтальність кладки контролюйте натягнутим між рейками-порядовками шнуром, переставляючи його в міру кладки вгору.
6
Не забудьте влаштувати в цоколі вентиляційні отвори розмірами 15х15 см. Вони повинні розташовуватися по висоті приблизно посередині цоколя з відстанню один від одного близько 3-х метрів. Бажано відразу замурувати в них металеві сітки для запобігання проникнення гризунів. Однак цю роботу можна зробити і пізніше.
7
По верху цоколя укладіть ще один шар гідроізоляції аналогічно тому, як робили це на стику фундамент-цоколь. Втім, цю операцію можна з повним правом віднести до наступного етапу будівництва - зведення стін.