Як зробити ткацький верстат своїми руками. Як виготовити ткацький верстат.

Ткацтво як ремесло було відомо ще 5 тисяч років тому. Тоді тканини ткали з льону, бавовни, вовни, шовку. Лляні і шовкові тканини йшли на одяг заможних людей, бідняки носили речі з вовни та бавовни. Сьогодні матеріал тчуть на ткацьких фабриках. Однак любительки рукоділля із задоволенням тчуть будинки килимки, накидки і покривала так само, як це робили їхні прабабусі багато років тому. Для домашнього ткацтва можна виготовити невеликий ткацький верстат.
Інструкція
1
Зберіть чотирикутну раму верстата: виконайте в двох квадратних дерев'яних рейках круглі отвори на кінцях, вставте туди дві круглих рейки меншого діаметра, підбийте їх клинами, щоб вони не рухалися. В середині бічної квадратної рейки зробіть пази для установки гребінки. Понизу верстата можна прикріпити дно з фанери для стійкості конструкції. На передній круглої рейці набийте через 0,5 см потрібну кількість цвяхів для натягу ниток основи. Задня рейка може використовуватися для намотування надлишків нитки.
2
Виготовте гребінку висотою 15 см. Її можна випиляти з шматка товстої фанери. Довжина її повинна бути трохи більше відстані між боковинами рами. Кількість зубів має рівнятися половині набитих на основну рейку цвяшків, довжина зубів -10 см, ширина -0,5 см, відстань між ними-0,5 см. На кожен зубець гребінки також набийте тонкі гвоздики довжиною 1,5-2 см. Зміцніть гребінку за місцем, в пази посеред полотна верстата.
3
Приготуйте дерев'яну гладку планку, довжина якої повинна бути також менше відстані внутрішньої частини верстата. Набейте на неї тонкі гвоздики з кроком 1 см.
4
Виготовте качок - рухливу поперечну деталь верстата. Це може бути як пристрій для тримання котушки, так і зовсім окрема випиляна з фанери дощечка, на яку буде намотується нитка. Прив'яжіть до гвоздикам переднього валу однакові відрізки ниток.
5
Далі розподіліть нитки на парні і непарні. Парні нитки натягніть і зміцните на гребінці, обмотавши їх навколо цвяшків на зубьях. Непарні нитки зміцните на рухомому валу, який розташовуватиметься за гребінкою, також обмотавши навколо капелюшків убитих цвяхів. Надлишки ниток можна намотати на планку, рівномірно її повертаючи. Вийшла основа тканини.
6
Намотайте нитка на качок. Кінець нитки закріпіть зліва на рамі перед передньою рейкою. Підніміть планку правою рукою, в отриманий зів протолкніте качок поперек ниток зліва направо. Тепер опустіть планку на дно верстата, знову пропустите поперек качок справа наліво. Таким чином, ряд за рядом, ви зможете ткати невеликі вироби.
Зверніть увагу
Роки, десятиліття, століття ткацтво розвивалося і удосконалювалося. Згідно з історичними даними за 5-6 тисяч років д.н.е. з'явилися перші ткацькі верстати. Ці прості, але основні знаряддя праці ткача полегшили і урізноманітнили його працю. З давніх часів на Русі існувало традиційне, домашнє ткацтво, яке відігравало важливу роль в житті селян.
Корисна порада
І проте на ньому можна зробити речі не гірше фабричних. Ваші мами і сестри, напевно, непрочь б виткати в домашніх умовах візерунчасту доріжку, різнокольорову серветку або килимок. Для цього необхідний ткацький верстат, найпростіший варіант якого ви легко зможете побудувати самі. Ткацький верстат складається з дерев'яної рами, на якій розтягується основа майбутньої тканини.