Як позбутися від чорної ніжки.

Чорна ніжка - захворювання, що вражає молоду розсаду капусти, томатів, перцю і деяких квіткових культур. Якщо збудник захворювання проник в судинну систему, дуже скоро розсада починає подвядать, а потім і зовсім в'яне. У підстави ґрунту на стеблі з'являється темна перетяжка. Врятувати уражене рослина вже не можна, більш того, воно може служити джерелом інфекції для своїх сусідів. Як же боротися з чорною ніжкою?
Вам знадобиться
  • стерильний грунт, піч, розчин марганцівки, відвар цибулиння
Інструкція
1
Правильно підготуйте грунт до посіву насіння. Збудник чорної ніжки зберігається на рослинних рештках і в грунті, тому для посіву краще всього використовувати абсолютно нову стерильну грунт. На жаль, навіть покупна земля в пакетах не завжди гарантовано захищена від збудників хвороби, тому перед посівом грунт необхідно простерелизовать. Помістіть грунт в металеву ємність і прожарьте в грубці при температурі 100 градусів протягом півгодини. Вище температуру піднімати не варто, оскільки в цьому випадку ви вб'єте корисну мікрофлору ґрунту, а вся органічна складова теж згорить. Якщо піч здається вам занадто радикальним засобом, можна безпосередньо перед посівом пролити грунт слабким розчином марганцівки.
2
Семена здобувайте стійкі до чорної ніжці або такі, що пройшли попередню обробку. Зараз можна знайти в магазинах капсулірованниє насіння, вже оброблені проти комплексу ґрунтових збудників хвороб і шкідників. Якщо ж ніякої інформації про стійкість або обробках на етикетці вам виявити не вдалося, перед посівом замочіть насіння на 3-4 години в розчині марганцівки. Посів необхідно проводити не занадто частий, оскільки надмірна густота сходів послаблює рослини і дає можливість чорної ніжці розвернутися у всю міць. Якщо ж посадити насіння на відстані один від одного, у них буде більше сил боротися з інфекцією.
3
Чорна ніжка вражає слабкі і хворобливі рослини. Саме тому стежте за тим, щоб у вашої розсади завжди була оптимальна температура, достатня кількість світла і вологи. Не саджайте насіння занадто рано, оскільки на холодному темному вікні ваші пагони швидко витягнуться і ослабнуть. Також уважно контролюйте інтенсивність поливу. Саме на залитих рослинах чорна ніжка найчастіше починає проявлятися. Пам'ятайте, краще недолити, ніж перелити! У профілактичних цілях можна проводити обробку ґрунту розчином цибулиння або марганцівки.
Зверніть увагу
Якщо чорна ніжка з'явилася на розсаді, найкраще проводити обробку проти цього збудника спеціальними засобами хімічного захисту. Якщо ж ви вирощуєте на підвіконні зелень для столу або рослини для домашніх тварин - обробляти хімікатами не можна ні в якому разі.
Корисна порада
Якщо ви помітили рослина, уражене чорною ніжкою, необхідно негайно видалити його разом із грудкою землі. Відразу після цього потрібно провести обробку всіх рослин розчином марганцівки або цибулиння (добре пролити грунт, не зачіпаючи листя).