Як вибрати лопату.

В ряду садово-городнього і будівельного інструменту лопата заслужено займає одне з найпочесніших місць. Це незамінний для дачних грядок і будівництв всіх масштабів пристосування має безліч варіантів, і вдосконалення конструкцій триває. Вибрати оптимальний варіант лопати для вашої конкретної потреби допоможе знання всіх особливостей цього інвентарю.
Інструкція
1
Яку б лопату ви не вибрали, вона повинна бути зручною в експлуатації, в міру своїх функцій легкої, надійною, довговічною. Від важкої лопати ви швидко втомитеся, а надлегка виявиться нестійкою. Основних видів лопат декілька. Яка потрібна вам - визначтеся, виходячи з цілей покупки.
2
Штикові лопати (в минулому «заступи») - головна підмога при вскопка землі, окучивании рослин, риття траншей і ям. Лоток такий лопати кріпиться до черешки довжиною 120-130 см під кутом 180 градусів і має у верхній частині так званий наступ - майданчик для упору ноги. Штик лопати виготовляється з простої сталі, нержавіючої сталі і навіть титанового матеріалу. Він може бути загостреною, прямокутної або округлої форми. Є й спеціальні конфігурації багнета: варіант з зазубреним кінцем призначається для робіт на твердому грунті, з серповидної формою - для газонних робіт, з борозенками по краю - для робіт на глибокій землі.
3
совковою лопатою відрізняються від штикових формою лотка. Боковини у нього підняті, а приєднання до черешки йде з ухилом в 120 градусів. Функції совкової лопати в саду - внесення в неудобренной грунт гною або компосту. Використання її при будівельних роботах - це розвантаження і перенесення малих обсягів піску, щебеню, гравію, сипучих сумішей. Один з різновидів совкових лопат - лопата для прибирання снігу. У неї завжди дуже широкий лоток.
4
Там, де великий совковою лопатою працювати незручно і важко (лоток її бере до 5 кг і більше), користуйтеся совками. Їх розміри і моделі також різні. Наприклад, ківш-совок, забезпечений ручкою, зручний і для черпання, і для перенесення дрібного щебеню і гравію.
5
Якщо вам потрібна лопата ще й у якості сокири або кирки, вибирайте лопату-сокира, у якої ріжуча частина зроблена з загартованої легованої сталі і має посилений подвійний заточку.
6
Для вскапиванія грядок і розпушування землі фахівці радять скористатися лопатами-вилами: їх прямі зуби не тільки легко розбивають грудки, але і прекрасно вентилюють грунт.
7
Робота з землею в обмеженому просторі (наприклад, при ритті колодязя) потребують саперної лопатки. Вона ж при потребі може послужити і сапкою, якщо частина складаний ручки закріпити болтом під потрібним кутом.
8
У роботі з неподатливу грунтом віддайте перевагу лопатам зі спеціальними ручками, що формою нагадують великі латинські літери T, Y, D. Ці ручки помітно полегшують виїмку «важкою» землі, не даючи рукам ковзати по черешку.
Зверніть увагу
Куплена вами лопата прослужить довго при правильному догляді. Після закінчення робіт очищайте її від забруднень, змащуйте від іржі, своєчасно підточуйте ріжучу кромку, зберігайте в сухому приміщенні.
Корисна порада
Живці у недорогих лопат, як правило, роблять з дерева (з ясена, інших листяних порід). Ринок госптоварів пропонує і інші моделі: з вуглепластика, алюмінію, покритого гумою. Застосовуються як живців і сталеві трубки в пластиковій облатки. Вони практичніше за багатьма параметрами, але дорожче. Зручний в транспортуванні знімний держак. Для користування лопатою домочадцями різного зросту вибирайте інструмент з телескопічною конструкцією. Якщо вас турбує швидка втома спини в садових роботах - придивіться до лопати зі спеціально прогнутися держаком: c ним нахилів майже не буде.