Як чистити мельхіорову посуд. інструкція по догляду за мельхіором.

Приходить свято, і господині вибирають для сервірування столу саму ошатну і вишуканий посуд. Металеві столові прилади теж повинні радувати око чистотою і блиском - від скромної нержавійки до благородного срібла. Ось уже понад півстоліття в нашій країні не випускають столові мельхіорові вироби - на зміну прийшов інший сплав, нейзильбер, за звичкою іменований мельхіором. Але старий, «справжній» мельхіор і раніше незамінний на добром застілля.
Вам знадобиться
  • - вода;
  • - мило;
  • - сіль;
  • - шкаралупа від яйц;
  • - нашатирний спирт;
  • - лушпиння часнику;
  • - крейда;
  • - оцет;
  • - гіпосульфіт.
Інструкція
1
Нагадаємо: в хімічному складі мельхіору два основних металу - мідь (близько 75%), нікель (близько 25%). Незначне додавання марганцю і заліза підвищують антикорозійну стійкість сплаву, стійкість до впливу водяної пари, прісної і морської води.
2
Ви приходите в магазин і просите показати мельхіорові вироби. Вам пропонують аналог - нейзильбер, але характеристику металу дати важко. Знайте: цей сплав відрізняється від мельхіору добавками цинку і кобальту. Якщо ви побачите на зворотному боці виробів букви МНЦ (мідь, нікель, цинк), значить перед вами нейзильбер.
3
З часом «класичні» мельхіорові виделки, ложки, ножі, турки, соусники і вазочки темніють, набуваючи характерний наліт. Способів чищення та полірування виробів з мельхіору чимало, від покупної хімії до перевірених бабусиних рецептів.
4
Візьміть 2 літри води, дві столові ложки солі і подрібнену шкаралупу від чотирьох яєць (обов'язково сирих). Закип'ятіть рідину. Опустіть в неї мельхіорові предмети, попередньо вимиті в гарячій воді, прокип'ятіть. Промийте в проточній воді, протріть чистою полотняною ганчірочкою. Для процедури достатньо кількох хвилин.
5
Зберіть в сітчастий мішечок часникову лушпиння. Опустіть його в киплячу воду, приготувавши концентрований відвар. Занурте в нього мельхіорові прилади і прокип'ятіть. Час чищення і кількість лушпиння залежить від об'єму посуду і ступеня забрудненості.
6
Зовнішній вигляд виробів з мельхіору значно поліпшить полірування. Склад саморобних поліруючих паст різноманітний. Ось два варіанта.- влийте в 100 мл води 60 г нашатирного спирту і всипте 30 г крейди. Отриманої емульсією натріть прилади і відполіруйте; - візьміть 1 частину мила і 1 частина крейди. Розчиніть мило в гарячій воді і змішайте з крейдою до отримання однорідної суміші. Почистіть нею вироби, промийте, протріть насухо.
7
Якщо мельхіор придбав стійку тьмяність, промийте його гарячим мильним розчином, а потім, залишаючи прилади гарячими, змочіть 20% -ним розчином гіпосульфіту: 150 г хімічного препарату на 750 мл води. Протріть м'якою тканиною.
8
Якщо на мельхіорових предметах з'явилися плями від вогкості, скористайтеся для їх видалення ганчірочкою, змоченою підігрітим оцтом.
9
Для чищення виробів з мельхіору хороші і багато препаратів побутової хімії, що випускаються промисловістю. У їхньому ряду паста «асидолу», рідке засіб для чищення «Аметист», порошок «Металлоблеск», засіб «Ері».
Зверніть увагу
Для чищення виробів з мельхіору ніколи не вдавайтеся до використання грубих абразивних чистячих засобів, так як вони завдають мікроподряпини і ускладнюють подальший догляд.
Корисна порада
Якщо ви використовуєте мельхіор в якості кухонного начиння щодня, не забувайте про його профілактичної чищенні: хоча б раз на тиждень промивайте в мильній воді з додаванням нашатирю - з розрахунку 2 л води і 2 чайних ложки спирту.