Як визначити оптичну силу. Як дізнатися оптичну силу лінзи.

Оптичної силою володіє лінза. Вона вимірюється в діоптріях. Ця величина показує збільшення лінзи, тобто те, наскільки сильно промені заломлюються в ній. Від цього, в свою чергу, залежить зміна розмірів предметів на зображеннях. Зазвичай оптична сила лінзи вказується її виробником. Але якщо подібної інформації немає, то виміряйте її самостійно.
Вам знадобиться
  • - лінзи;
  • - джерело світла;
  • - екран;
  • - лінійка.
Інструкція
1
Якщо відомо фокусна відстань лінзи, то знайдіть її оптичну силу, поділивши число 1 на це фокусна відстань в метрах. Фокусна відстань дорівнює відстані від оптичного центру до місця, в якій всі заломлені промені збираються в одну точку. Причому для збирає лінзи це значення дійсне, а для рассеивающей - уявне (точка будується на продовженнях розсіяних променів).
2
У тому випадку, якщо фокусна відстань невідомо, то для збирає лінзи його можна виміряти. Зміцніть лінзу на штативі, розташуйте перед нею екран, і направте на неї із зворотного боку пучок паралельних її головної оптичної осі світлових променів. Рухайте лінзу до тих пір, поки на екрані світлові промені не зійдеться в одну точку. Виміряйте відстань від оптичного центра лінзи до екрана - це і буде фокус збиральної лінзи. Її оптичну силу виміряйте за методикою, викладеною в попередньому абзаці.
3
Коли виміряти фокусна відстань неможливо, використовуйте рівняння тонкої лінзи. Для цього між екраном і предметом (найкраще підійде світлова стрілка типу свічки або лампочки на підставці) встановіть лінзу. Наведіть предмет і лінзу таким чином, щоб на екрані отримати зображення. У випадку з розсіює лінзою воно може бути уявним. Виміряйте відстань від оптичного центра лінзи до предмета і його зображення в метрах.
4
Розрахуйте оптичну силу лінзи: 1. Число 1 поділіть на відстань від предмета до оптичного центра.2. Число 1 поділіть на відстань від зображення до оптичного центру. Якщо зображення уявне, перед ним поставте знак «мінус» .3. Знайдіть суму чисел, одержані в пп.1 і 2 з урахуванням знаків перед ними. Це і буде оптична сила лінзи.Оптіческая сила лінзи може мати як позитивне, так і негативне значення.