Як виміряти тиск газу.

При вирішенні деяких практичних завдань потрібно виміряти тиск газу. Якщо під газом мається на увазі навколишнє повітря, то слід виміряти атмосферний тиск . Якщо ж газ знаходиться всередині судини, то знадобляться спеціальні прилади. Тиск газу також можна розрахувати і теоретично, якщо відомі його основні параметри.
Вам знадобиться
  • - барометр-анероїд;
  • - манометр;
  • - ваги;
  • - термометр.
Інструкція
1
Щоб виміряти атмосферний тиск повітря (який також є газом, вірніше - сумішшю газів) візьміть звичайний барометр-анероїд. Основою цього приладу є невелика металева коробка, яка змінює свій об'єм під впливом зовнішнього тиску. Тиск на шкалі такого пристрою зазвичай вказується в атмосферах або міліметрах ртутного стовпа (рідше в паскалях/кілопаскалях/мм.рт.ст).
2
Для дуже точного вимірювання атмосферного тиску візьміть ртутний барометр. Хоча цей прилад і не так зручний у застосуванні, зате він дуже точно покаже тиск в класичних «міліметрах ртутного стовпа» (мм.рт.ст.). Однак більша точність вимірювань актуальна лише для синоптиків-професіоналів. Для побутових потреб цілком достатньо звичайного барометра.
3
Щоб виміряти тиск газу в посудині (балоні, камері, трубі і т.п.) візьміть манометр з відповідною точністю і діапазоном вимірювань. Якщо точність вимірювань непостійна, то скористайтеся електронним манометром. Цей прилад дозволяє регулювати точність (а іноді й діапазон) вимірювання тиску газу. Манометр встановіть на спеціальний штуцер, який є практично на будь-якому стандартному балоні. Більшість манометрів показують тиск в атмосферах або кгс/см ?. Для перекладу тиску з однієї величини в іншу врахуйте, що 1 кгс/см? = 1 технічної атмосфері = 100 кілопаскалей.
4
Якщо виміряти тиск газу неможливо, то розрахуйте його теоретично. Для цього визначте об'єм посудини, температуру газу, його масу і хімічний склад. Обсяг стандартних газових балонів, як правило, зазначений на самому балоні (50 літрів на «пропанових» і по 40 літрів на кисневих і т.п.). Масу газу визначте, зваживши порожній балон, а потім наповнений. Різниця у вазі і буде масою міститься в балоні газу. Для зручності розрахунків масу газу переведіть в грами, а температуру в Кельвіна (додайте число 273 до показань термометра в градусах Цельсія).
5
Тепер визначте молярну масу газу. Так, наприклад, для кисню молярна маса 32, а для повітря - 29. Уточнивши всі необхідні параметри, перемножте число 8,31, масу газу в посудині і температуру. Потім розділіть цей твір на об'єм посудини (в кубометрах) і молярну масу. P = (m * R * T)/(M * V) Отримані в результаті число буде тиск м газу в паскалях.