Як знайти ухил річки. еденица вимірювання ухилів води в річці.

Ухил річки - це відношення падіння річки до довжини ділянки, на якій визначається ухил. Одиниця виміру називається проміле (‰). Ухил можна визначити як для окремих частин річки, так і для всієї річки повністю. Суть вимірювання полягає в тому, щоб одномоментно дізнатися висотне положення водної поверхні в двох точках, між якими проводиться вимірювання.
Інструкція
1
Виберете місце, де ви хочете провести вимірювання. Це може бути прямолінійний ділянку, а може бути протяжний з багатьма поворотами. Забийте кілочки в воду в місцях вимірювань, між якими ви хочете дізнатися ухил водної поверхні. Зазвичай це робиться в неглибоких місцях, на мілинах, поруч з урезом води. Для визначення поздовжнього ухилу річки місця вибирають на одному березі річки. Якщо забити кілочки на різних берегах, дані можуть бути спотворені через перекіс дзеркала водної поверхні, викликаного вітром або гідротехнічними спорудами або формою русла.
2
Дізнайтеся, яке висотне положення мають ці кілочки в умовній або абсолютній системі координат. Для цього зробіть нівелювання. Існують різні прилади і способи для того, щоб зробити нівелювання. Від самого простого рівня до сучасного тахеометра. У нашій країні існує державна геодезична мережа. У неї входять зведені в каталоги пункти (репери) з відомими висотними відмітками. Проведіть вимірювання від таких реперів з відомими відмітками висот до забитих у річці кілочків, тим самим дізнайтеся висотне положення кілочків.
3
виміряти відстань між кілочками. Проводьте вимірювання не по прямій від кілочка до кілочка, а по вигину берегової лінії.
4
виміряти одночасно над обома кілочками рівень води. Поставте на кілочки рейки або лінійки і заміряйте висоту шару води від кілочків до поверхні води з точністю до сантиметра. Дізнайтеся, яка висота поверхні води вийшла у обох кілочків в абсолютній системі координат (додайте до позначки кілочка виміряний одночасно шар води).
5
Порахуйте різницю між відмітками поверхні води в сантиметрах. Розділіть отриману цифру на відстань між ними в кілометрах, і ви отримаєте шуканий ухил річки в проміле.