Як самостійно провести соціологічне дослідження.

Організація і проведення соціологічного дослідження вимагає професійних навичок і знань. Однак не завжди є можливість залучити спеціаліста або дослідницьку компанію, оскільки їх послуги недешеві. А в сільському районі знайти соціолога майже неможливо. Але не варто відмовлятися від ідеї: цілком реально провести нескладне соціологічне дослідження своїми силами.
Вам знадобиться
  • - навички роботи в програмах MS Word, Excel, Power Point або подібних;
  • - посібники з проведення соціологічних досліджень;
  • - соціологічні публікації з теми дослідження.
Інструкція
1
Попередньо ознайомтеся з соціологічною літературою з досліджуваної теми. Вибирайте підручники та посібники в дусі «соціології для чайників», де процес підготовки і проведення дослідження описаний в доступній для неспеціаліста формі. Крім того, бажано знайти публікації, де представлені результати вже проведених досліджень з проблеми. Це допоможе зрозуміти, як інші дослідники вирішували аналогічні завдання, взяти на озброєння використані підходи та методики.
2
Розробіть програму дослідження. Це документ, в якому коротко прописані мета і завдання, об'єкт і предмет вивчення, гіпотези, методи збору та обробки інформації, обсяг вибірки. Програма також включає робочий інструментарій дослідження, наприклад, анкету, бланк спостереження або сценарій фокус-групи. В організаційному плані розпишіть етапи і строки виконання, необхідні матеріально-технічні ресурси та бюджет.
3
Приступайте до польового етапу дослідження - безпосередньому збору даних за допомогою інструментарію. Якщо використовуєте метод опитування, бажано провести попередній пілотаж анкети. Потім виправляти «косяки» в опитувальному аркуші буде пізно. Професійні дослідницькі компанії мають мережу інтерв'юерів та спостерігачів. Одній людині складно провести кількісне опитування, але це реально, якщо є можливість проведення групового анкетування або підключення до опитування своїх співробітників, учнів і т.д.
4
Створіть комп'ютерну базу даних і зробіть статистичну обробку. Професіонали використовують програму SPSS або інші статистичні пакети, але основні операції можна зробити і в Excel. Якщо не дуже дружите зі статистикою, краще звернутися за допомогою до фахівця. У кожному разі, ніяких підрахунків вручну бути не повинно. Статичні методи обробки даних не потрібні, якщо проводите якісне дослідження , наприклад, використовуючи методи фокус-груп або глибинного інтерв'ю.
5
Приступайте до написання дослідницького звіту у заздалегідь визначеному форматі - текстовому або у вигляді презентації. Ознайомтеся зі зразками уявлення соціологічних даних у вигляді таблиць, графіків, діаграм і схем. У практичній соціології важлива візуалізація даних. Однак якщо пишіть диплом або дисертацію, зловживати малюнками в основному тексті роботи не варто: частина таблиць і діаграм краще винести в додатки.
Зверніть увагу
Чи не опитуйте знайомих і з обережністю використовуйте інтернет: там важко встановити реальні соціально-демографічні характеристики респондентів. Дані такого опитування можуть виявитися недостовірними і нерепрезентативним.
Корисна порада
Розберіться з тим, який тип дослідження необхідний для вирішення ваших завдань - кількісний або якісний. Від цього залежить вибір методів дослідження, характер та обсяг вибірки, визначення способів аналізу та подання данних.Даже якщо проводите соціологічне дослідження самі, постарайтеся, щоб на розроблений запитальник хоч «краєм ока» глянув фахівець. Повна «самодіяльність» не бажана, оскільки велика ймовірність отримання недостовірних даних.