Як робити лекала. Як зробити лекало для логотіппа.

Лекала необхідні для виготовлення одягу, взуття чи м'якої іграшки. Можна, звичайно, зробити викрійку і на один раз. Але якщо ви збираєтеся шити постійно, зробіть таку, якою можна буде користуватися постійно. Це особливо важливо, якщо ви збираєтеся зайнятися моделюванням. Для лекала необхідний більш міцний матеріал, ніж калька або міліметрівка.
Вам знадобиться
 • - калька;
 • - міліметрівка;
 • - тонкий, але твердий картон;
 • - поліетиленова плівка;
 • - параплена ;
 • - копіювальний папір;
 • - голка;
 • - кулькова ручка;
 • - кравецькі шпильки;
 • - ножиці;
 • - шевський ніж;
 • - плоска дошка.
Інструкція
1
Переведіть або побудуйте викрійку. Її можна взяти в будь-якому журналі мод або знайти в Інтернеті. При необхідності збільшіть її. Якщо не знайшлося нічого підходящого, пожертвуйте чим-небудь зі старої, але підходящої вам одягу. Розпоріть її по швах і обріжте припуски. Виточки теж розпоріть. Вирізати їх не обов'язково, можна перевести на лекало іншим способом.
2
Дуже часто лекала роблять з картону. Підберіть лист великого формату. Накладіть на нього викрійку і обведіть кульковою ручкою по контуру. Виріжте лекало. Якщо в якості викрійки ви використовуєте деталь з тканини і на ній є виточки, їх теж потрібно перевести. До місця виточки приколіть кравецькі шпильками копіювальний папір так, щоб фарбувальний шар не стикався з тканиною. Накладіть деталь на лекало, ретельно поєднавши контури. Можна теж скріпити їх шпильками. Копірка повинна стосуватися лекала. Обведіть виточку і виріжте її.
3
Виточки можна перекласти і іншим способом. Відразу після того, як ви обведе контури вироби, наколи контури виточки товстої голкою або шилом, проколюючи і тканина, і картон. Дірочки повинні бути на відстані 0,3-0,5 см один від одного. Зніміть деталь з тканини, обведіть виточення кульковою ручкою і виріжте лекало.
4
Якщо вам ніде зберігати лекала з картону, зробіть їх з більш пластичного матеріалу. Наприклад, з поліетиленової плівки. Плівку виберіть прозору, але щільну, приблизно таку, якою покривають теплиці. У цьому випадку можна не переводити викрійку з журналу на кальку, а накреслити її прямо на поліетилені кульковою ручкою, а потім вирізати. Такі лекала можна зберігати в згорнутому вигляді навіть в дуже маленькій коробочці.
5
Можна зробити лекала з тонкого параплена. Порядок роботи такий же, як і з картоном. Вирізати краще гострим ножем, поклавши параплена на плоску велику дошку. Необхідно, щоб ніж йшов строго вертикально, інакше при розкрої вийдуть помилки. Такі лекала можна зберігати згорнутими в трубочку.
Зверніть увагу
Якщо під рукою немає великих аркушів картону, склейте разом кілька маленьких. Це потрібно зробити до того, як ви почнете креслити лекало. Клейте листи або внахлест, або скріпляйте їх встик скотчем. У другому випадку лекало буде зручно складатися. .
Тому, хто займається різними видами моделювання, досить часто доводиться креслити однакові деталі. Застосування шаблону здатне значно полегшити роботу. Такий шаблон і називається лекалом. Це особливо важливо, якщо доводиться креслити складні криві, що складаються з декількох фрагментів різних геометричних фігур.

Які бувають лекала?

У креслярському справі розрізняють два типи лекал - постійної і змінної кривизни. Перше - це шаблон, в якому може бути як одна складна крива, так і декілька. Лекало другого типу виглядає як лінійка, до якої прикріплено спеціальний пристрій, за допомогою якого можна поміняти кривизну. Лекала того й іншого типу використовуються, наприклад, у швейній промисловості. Яскравий приклад шаблону постійної кривизни - звичайнісінька форма. Крім того, є вид лекал, які застосовуються для контролю контурів різних деталей, якщо ці контури мають складну кривизну. Таке лекало називається вимірювальним. Контролер визначає величину просвіту між деталлю і вимірювальним шаблоном. У деяких випадках застосовується спеціальний щуп. Так зване укісного лекало застосовується в будівництві при прокладанні доріг. З його допомогою контролюють поперечні профілі кюветів і водовідвідних канав. Таке лекало виглядає як трикутник, що складається з планок. Планки знаходяться під певним кутом один до одного. Це лекало необхідно, щоб кювети і системи водовідведення відповідали стандартам.

Навіщо потрібно лекало?

В епоху, коли багато видів проектування виконуються на комп'ютері за допомогою програм, часом здається, що лекала віджили свій вік. Але це далеко не так. Їх постійно застосовують у виробництві, щоб вирізати або виточити складні деталі, на яких є ділянки спіралей, гіпербол і парабол. Само лекало може бути побудовано і за допомогою комп'ютерної програми, а потім вирізано з пластику або металу. На сучасних виробництвах лекала роблять за допомогою надточних методів - наприклад, вирізають лазером.

Як роблять лекала

Для виготовлення лекал використовуються найрізноманітніші матеріали. Наприклад, у моделюванні одягу це може бути папір або картон, на шкільних уроках креслення застосовуються пластмасові лекала, а для контролю кривизни деталей машин застосовують найчастіше метал або сучасний міцний пластик. Побудувати просте лекало ви можете і самі. Візьміть аркуш паперу, накресліть на ньому коло. На деякій відстані накресліть коло іншого діаметру. З'єднайте обидві фігури двома дотичними. Виріжте те, що у вас вийшло. В даному випадку повні окружності були навіть надлишковими, для побудови найпростішого лекала достатньо знати розташування декількох найбільш важливих точок.

Як креслити за допомогою лекала?

Щоб викреслити криву за лекалом, виберіть потрібну ділянку. Визначте три точки. Підберіть на лекалами підходящу криву і накресліть її так, як ви це робите, коли користуєтеся звичайнісінькою креслярської лінійкою.