Як визначити фази на дроті. Як користуватися індикатором напруги.

Електрикам нерідко потрібно визначити наявність на проводі фазного напруги. Якщо ж мережа трифазна, може виникнути необхідність з'ясувати порядок чергування фаз. Обидві операції можуть бути здійснені за допомогою спеціальних приладів.
Інструкція
1
Ніколи не визначайте наявність фазної напруги на проводі на дотик і на іскру. Перший спосіб загрожує електротравми, аж до смертельної, а другий - коротким замиканням, пожежею, опіками, осліпленням.
2
Найпростішим приладом для визначення наявності фазної напруги є індикаторна викрутка з неоновою лампою. На жаргоні її нерідко називають фазніком. Перед тим, як користуватися таким пристосуванням, переконайтеся в тому, що в ньому є не тільки неонова лампа, але і резистор опором близько одного мегаомах. В викрутки китайського виробництва він виглядає як сірий циліндр. Для користування індикатором з'єднайте жало викрутки з проводом, при цьому, не торкаючись його. А ось сенсора, навпаки, торкніться. Якщо лампочка засвітиться, значить провід - фазний. Не перевіряйте таким приладом наявність напруги понад 500 В.
3
Інший індикатор також виглядає як викрутка, але замість неонової лампи містить ланцюг, що складається з трьох батарейок, світлодіода і транзистора. Захисний резистор в ньому також є. Для перевірки таким приладом наявності фазної напруги виконайте те ж, що описано в попередньому кроці, але сенсора не торкайтеся. Сенсором у такого приладу користуйтеся лише при використанні його як омметра і тільки на знеструмлених ланцюгах. До ланцюгах з напругою понад 500 В такий індикатор також приєднувати ні за яких умов.
4
Дуже зручний індикатор фази з РКІ. Перевіряючи наявність фазної напруги таким приладом торкайтеся сенсора лише в тому випадку, якщо воно менше 50 В. Якщо ж воно більше (але знову ж таки, не перевищує 500 В), не торкайтеся сенсора. Недоліком такого пристосування є відсутність світіння, і в темряві його доводиться висвітлювати ліхтарем. Але працювати в темряві електрику не рекомендується взагалі.
5
Для контролю чергування фаз використовуйте спеціальний прилад, що складається з корпусу, кнопки і невеликого асинхронного електродвигуна з диском на валу. Спочатку підключіть всі три щупа, виключивши можливість короткого замикання, до фазним проводам ізольованого кабелю, і лише потім подайте на нього напругу. Короткочасно натисніть кнопку. Диск розкрутиться, а потім почне поступово сповільнювати обертання. Саме в цей момент можна буде помітити, в якому напрямку він обертається: по годинникової стрілки або проти неї. Якщо виявиться, що порядок чергування фаз неправильний, обесточьте ланцюг, а потім поміняйте на навантаженні два будь фазних проводи.
Зверніть увагу
Чи не торкайтеся струмоведучих частин.