Як виміряти жорсткість води в акваріумі.

Як свідчить перша половина відомого прислів'я - риба шукає, де глибше. Але далеко не у всіх представників цього загадкового світу є можливість зробити хоч якийсь вибір. Зокрема, ті з них, хто проводить своє життя в неволі, часто задовольняються такими умовами, які їм пропонує «золота клітка» - акваріум. Найважливіша умова нормальної життєдіяльності акваріумних риб - це хороша вода.
Інструкція
1
Важливо основна властивість води - жорсткість, рівень якої визначається присутністю в рідині іонів кальцію і магнію, вимірюється в градусах. Так, 30 ° і вище - це ознака високої жорсткості, а 11-18 ° - середньої. Жорсткість води заміряйте і контролюйте всякий раз при її зміні або доливе. Як правило, акваріумісти використовують прилади для вимірювання.
2
Візьміть звичайну пробірку. Налийте в неї воду і по краплі додавайте рідке мило. Капніть - струсіть пробірку, ще раз капніть і знову тихенько потрясите. Рівень жорсткості визначається по числу мильних крапель.
3
карбонатних або тимчасову жорсткість в домашніх умовах можна виміряти за допомогою індикатора рН. Наберіть в одноразовий шприц 1 мл 70% оцтової есенції і розведіть 50-ю мл дистильованої або добре прокипяченной води (20 хвилин кип'ятіть, потім остуджуєте і, не перемішуючи, зливаєте «верхню» воду).
4
Далі в ті ж 50 мл, але вже акваріумний води , капніть 8 крапель індикатора, а потім, акуратно її струшуючи, додавайте в цю воду розчин оцту. Її колір почне змінюватися: жовтий - салатний - з відтінком оранжевого. Після цього, заміривши, яка кількість оцту ви витратили, помножте отримані міліметри на два - отримане число і буде карбонатної жорсткість ю в мілліеквівалентах. Звичайно, такий спосіб не зовсім точний, тому що зміна кольору індикатора не достатньо чітке.
5
Можна піти іншим шляхом: просто пріобретіті в зоомагазині тест або спеціальний прилад для вимірювання «водяний» жорсткості (правда, це не самий «економічний» спосіб з існуючих, зате відносно точний). У досвідчених «держателів» акваріумних рибок є відповідні прикмети (наприклад, підвищена жорсткість води вимагає більше мила для створення піни, «породжує» наліт всередині чайника і т.п.) Поспостерігайте і ви за водою перш, ніж додати її в акваріум.
6
А тепер кілька порад. Щоб знизити жорсткість води у вашому акваріумі , додавайте в нього дистильовану або чисту дощову воду, використовуйте спеціальні рослини, наприклад, Елоді і роголистник. Крім того, воду можна виморозити або добре прокип'ятити. У першому випадку її наливають у невисокий таз і виставляють на мороз. Як тільки вона промерзне до половини ємності, лід пробивають і, розтопивши, використовують для акваріума. У другому - протягом години кип'ятять воду в емальованому чашці, після чого дають охолонути і використовують дві третини «верхньої» води .
Вода називається жорсткою, якщо в ній міститься велика кількість солей магнію і кальцію. Таку воду в побуті зазвичай дуже не люблять через те, що вона утворює шар накипу на чайниках і каструлях і не дає милу пінитися.
Вам знадобиться
  • Методичне видання з аналітичної хімії.
Інструкція
1
Жорсткість води буває двох видів: карбонатная (тимчасова) і некарбонатная (постійна). Перша видаляється шляхом кип'ятіння (приблизно близько години). Після цього утворюється білий осад (карбонат кальцію) і вуглекислий газ. Друга усувається складніше: або хімічно, або шляхом дистиляції. Загальна жорсткість води визначається сумою постійної і тимчасової жорсткостей. В хімії жорсткість висловлюють сумою мілліеквівалентов іонів кальцію і магнію в 1 л води. Один мілліеквівалент жорсткості дорівнює 20,04 міліграмам іонів кальцію або 12,16 міліграмам іонів магнію в 1 л води.
2
Один із способів вимірювання жорсткості - титрування. Для його проведення необхідно в дві конічні колби помістити по 100 мл досліджуваної води, по 5 мл буферного розчину, по 1 мл сульфіду натрію і по 5-6 крапель індикатора хромогену чорного ЕТ-00 (необхідно використовувати мірні піпетки ). Після перемішування розчини мають рожевий колір.
3
Потім отриману суміш титрують трилоном Б, використовуючи мікробюретки. Трилон Б додається обережно, по крапельок, до отримання синього забарвлення. Далі зазначається скільки мл Трилону Б пішло на титрування з точністю до сотих. Дві проби титруються для чистоти експерименту.
4
Наступним кроком вважається середній обсяг, використовуючи просту формулу Vср = (V1 + V2)/2, де V1 - об'єм Трилону Б, який пішов на титрування розчину в першій колбі, мл, V2 - обсяг Трилону Б, який пішов на титрування розчину в другій колбі. І останнє, що потрібно зробити в даному методі - це порахувати жорсткість за формулою Ж = (Vср * N * 1000)/V, де Vср - середній обсяг Трилону Б, який пішов на титрування в двох колбах, мл (полічений за вищевказаною формулою), N - нормальна концентрація Трилону Б, 1000 - перерахунок на 1 л води, V - об'єм досліджуваної води, мл. Якщо необхідно висловити жорсткість в градусах, то отримане число слід помножити на коефіцієнт 2,8.
5
При жорсткості до 4 мг-екв/л вода вважається м'якою, від 4 до 8 мг-екв/л середньої жорсткості, від 8 до 12 мг - екв/л жорсткою і понад 12 мг-екв/л особливо жорсткою . Звичайно ж, в умовах сучасної лабороторіі жорсткість води можна виміряти не тільки титруванням, але і різними приладами, наприклад, кондуктоміром і електронними пристроями. Якщо є можливість роботи на такому обладнанні, то це простіше, ефективніше і точніше. Але й метод титрування є досить точним і простим.