Як поставити дикцію.

Уміння говорити правильно і красиво прикрашає особистість людини, надає йому впевненість при спілкуванні з іншими людьми. Хороша дикція є невід'ємною умовою і для деяких професій. Як навчитися чіткої артикуляції?
Інструкція
1
Систематично, кожен день, не менше 10 хвилин виразно читайте вголос. Ця вправа дозволить вам почути себе, зрозуміти свої помилки і намітити поле для подальшої роботи над вимовою.
2
Проговаривайте вголос скоромовки. Намагайтеся вимовляти їх чітко і по можливості швидко, але так, щоб інша людина вас зрозумів. Ускладнюйте вправи з кожним днем, намагаючись збільшувати швидкість вимови.
3
Виконуйте вправи, що тренують ваш артикуляційний апарат. Головна умова його гарної роботи: природність і активність. Домогтися активної природності можна шляхом зняття різних затиснутих і стимулюванням активної роботи м'язів ротової порожнини і мови.
4
Активізуйте м'язи губ за допомогою такої вправи: надійти щоки, скиньте повітря різким «бавовною» через щільно стиснуті губи (трубочкою). Енергійно скажіть наступні парні приголосні: П-Б, П-Б, П-Б.
5
Розімніть мову. Для цього поворушіть їм з боку в бік, вправо-вліво, вперед-назад; зробіть кругові оберти мовою в обидві сторони, складіть його гвинтиком і трубочкою. Висуньте кінчик язика і дуже швидко рухайте його з одного кута рота в інший.
6
Відчуйте кінчик своєї мови, відчуєте, який він активний і твердий. Ударяйте кінчиком язика по зубах зсередини, як ніби говорите: так-так-так-так. Енергійно скажіть парні приголосні: Т-Д, Т-Д, Т-Д.
7
Звільніть мову і гортань, виконавши таке завдання: зробіть швидкий, глибокий і короткий вдих носом, потім повністю видихніть через рот. Видих проводиться різко, повітря викидається зі звуком «ФУ» (при цьому щоки опадають). Щоб зміцнити м'язи гортані, швидко й енергійно скажіть наступні приголосні: К-Г, К-Г, К-Г.
8
Працюйте над звичкою брати дихання для кожної нової фрази. Читаючи прозу чи вірш, усвідомлено беріть подих, як би про запас, перед кожною фразою.
9
Записуйте на касету чи диск вподобану вам мова (диктора або когось ще), намагайтеся наслідувати цієї розмовної манере.Не соромтеся займатися мовними вправами, адже від цього залежать ваше самовідчуття, комунікативні можливості, кар'єра та ін.
Корисна порада
Відвідуйте тренінги та курси по роботі над дикцією, якщо самостійні заняття не приносять суттєвого результату.