Як скласти маркетингову анкету.

Маркетингова анкета - це найважливіший інструмент збору інформації про товар або товарному ринку. Найголовніше при складанні анкети - не "лити воду», необхідно вкластися приблизно в десять питань, які приведуть вас до досягнення мети маркетингового дослідження.
Інструкція
1
При розробці маркетингової анкети керуйтеся декількома правилами. По-перше, якщо ви задаєте одне питання, то опитуваний повинен виконувати одну дію. Якщо ви хочете, щоб він зробив два або три дії, задавайте відповідну кількість питань, тобто правило просто: одне питання - одну дію. І пам'ятайте, задавайте спочатку прості питання, а потім переходите до складних.
2
Якщо ви пропонуєте респонденту порівняти кілька варіантів відповідей, то їх має бути не більше семи. Доведено, що середньостатистична людина може одночасно аналізувати не більше, ніж сім понять. Якщо вам необхідно, наприклад, десять варіантів, то розбивайте їх на два питання.
3
Питання соціально-фізичного характеру, такі як стать, вік, сімейний стан, завжди розміщуйте в кінці анкети. Виняток становить такий випадок: коли питання щодо соціально-демографічекой характеристиками є модерується, то він може бути в списку першим.
4
Пам'ятайте, що модеруються питання можуть бути відсікають, коли відбираються ті, хто не належить до генеральної сукупності. Дані питання йдуть завжди на початку анкети. Наприклад, «Чи вживаєте ви молоко?». Після відповіді «Так» опитування триває, після відповіді «Ні» - закінчується. Модеруються питання можуть бути і розгалужувальними, коли дослідження проводиться для декількох сегментів.
5
Не вмикайте в анкету наступні питання: - питання, які містять відповідь. Щоб уникнути цього, ретельно опрацювати складену анкету і протестуйте, тільки після цього використовуйте в широких масштабах; - питання, на які немає відповіді, тобто питання поставлене так, що забороняє відповідь в деяких випадках; - питання, на які складно відповісти. Вони, як правило, вимагають обдумування, а людина, що відповідає на питання, звичайно хоче швидше закінчити опитування; - питання, на які респонденти не хочуть відповідати. Часто це питання, що стосуються точного рівня доходу.
На початку підприємницької діяльності може не виявитися коштів для оплати послуг професійного маркетолога. Нехтувати ж дослідженням ринку неприпустимо. Це може привести до марної витрати наявних коштів. Просту анкету для маркетингового дослідження можна скласти самостійно.
Інструкція
1
Складіть список питань, на які необхідно отримати відповідь в ході маркетингового дослідження. Іноді підприємці самі не знають, що їм треба від ринку. Сформульовані в письмовому вигляді питання допоможуть чіткіше зрозуміти цілі дослідження.
2
Виділіть зі списку найголовніше питання. Саме йому буде присвячена анкета. Якщо на інші питання також вкрай необхідно отримати відповідь, складіть для них інші анкети. В іншому випадку, ви ризикуєте заплутатися самі і запитати людей, які будуть відповідати на питання анкети. Дотримуйтеся правила "Одне маркетингове дослідження = пошук відповіді на одне питання".
3
Напишіть різні формулювання головного питання. Ви знаєте, що є аудіали, візуали і кінестетики. Це люди, які сприймають і трактують одну і ту ж інформацію не однаково. Тобто вони не однаково зрозуміють поставлене запитання. Якщо необхідно, знайдіть докладні відомості про ці типи людей. Сформулюйте один і той же питання по-різному, щоб "підігнати" його під сприйняття будь-якої людини, який відповідатиме на запитання анкети. Зверніть увагу - зараз мова йде тільки про одне питання анкети, який ви знайшли на 2-му кроці.
4
"Розбавте" отримані формулювання питаннями про інші події або речі. Люди зазвичай бояться дати "неправильний" відповідь на питання. Вони можуть брехати, відповідаючи на питання анкети, щоб здатися розумними. Тому ви повинні подбати про те, щоб вони не здогадалися, що ви хочете дізнатися. Для цього різні формулювання вашого головного питання треба помістити в різних частинах анкети, між іншими питаннями, які не відносяться до справи і абсолютно вас не цікавлять. Ця маленька хитрість дозволить вам отримати від досліджуваного ринку правдиву картину.
5
Протестуйте отриману анкету . Виберіть 100 чоловік, нехай вони дадуть відповіді на запитання анкети. Проаналізуйте їх відповіді. Мета аналізу - з'ясувати, які формулювання питань людям не зрозумілі.
6
Внесіть в текст необхідні коректування. Сформулюйте неясні питання інакше.
Зверніть увагу
Не всі читачі анкети зрозуміють, чого ви хочете від них добитися. Іноді потрібні пояснення до важких питань. Якщо доречно, наведіть приклади відповідей. Але зробіть так, щоб не наштовхнути людину на "правильні" або потрібні вам відповіді. Інакше результати дослідження спотворяться.
Корисна порада
Якщо анкета для маркетингового дослідження буде лунати людям в друкованому вигляді, збільшіть шрифт тексту. Подбайте про те, щоб людям з поганим зором не довелося вдивлятися в невеликий текст.