Як визначити лідера в групі.

У будь-якому колективі виявити лідера не складе труднощів, тим більше в дитячому. Досить проявити спостережливість і аналітичність розуму. Діти більш безпосередні у своїх проявах, жвавіше і емоційніше відгукуються на події, і повніше розкриваються в діяльності. Тому, організовуючи їх самостійну діяльність, ви отримуєте багатий матеріал для аналізу та виявлення лідера .
Вам знадобиться
  • тест "Я - лідер"
  • гри "Вірьовочка", "Карабас", "Велика сімейна фотографія" та ін.
Інструкція
1
Використовуйте метод спостереження. Придивляйтеся до дітей, до їх реакцій на інших людей. Прислухайтеся до розмов, дізнаючись ставлення до оточуючих, ступінь довіри до інших членів групи, рівень авторитетності кожного. Уважайте, хто в групі володіє хорошими організаторськими якостями, легко вступає в контакт, зацікавлює людей, вміє з усіма домовитися. У кого багато творчих або інших ідей, хто володіє при цьому і самостійністю мислення?
2
Усвідомте ознаки дитячого лідерства та співвідносите поведінку дітей з ними: приналежність до групі, високий статус усередині групи, авторитет серед членів колективу, що збігаються цінності та інтереси у лідера і у групи, надання впливу на групу. Врахуйте, що лідери можуть бути різними: неформальними, інтелектуальними, емоційними, з хорошими організаторськими якостями.
3
Організуйте в групі спеціальні ігри на виявлення лідерів. Ці ігри досить прості і часто використовуються в дитячих таборах: «Вірьовочка», «Карабас», «Велика сімейна фотографія». Ви також можете використовувати будь-які ігри і будь-яку діяльність, в яких дітям необхідно самим організуватися, щоб отримати потрібний результат. Але в будь-якому випадку вам знадобиться спостерігати за дітьми і аналізувати їх дії. Лідерство найчастіше належить найбільш активним дітям, впливу яких, до того ж, піддається вся група. Адже активність можуть проявляти багато з колективу, але їх ефективність при цьому може бути низька і не відзначена групою.
4
Використовуйте тести та тестові ігри для визначення дитячого лідерства. Це можуть бути тест «Я - лідер», і різні методики соціометрії - від класичної процедури до проектних тестів, наприклад, «Овочевий базар». Визначаючи статуси членів групи, ви виявляєте реальних лідерів групи.