Як виміряти відстань.

Відстань вимірюється за допомогою різних приладів. Для прямих відстаней застосовуються далекоміри, рулетки, лінійки та інші прилади. Для вимірювання довільних траєкторій можна застосовувати роликові далекоміри (курвіметри). Також відстані можна розраховувати, якщо відомі параметри руху тіл, що долають ці відстані.
Вам знадобиться
  • - лінійка;
  • - рулетка;
  • - лазерний далекомір;
  • - роликовий далекомір;
  • - секундомір.
Інструкція
1
Щоб виміряти невелику відстань по прямій лінії, використовуйте звичайну лінійку. Прокладіть його до вимірюваного відрізку і, порівнюючи його зі шкалою на лінійці, знайдіть його довжину. Для великих відстаней, порядку десятків метрів, використовуйте рулетку.
2
Натягніть її вздовж лінії, яка вимірюється, і порівняйте довжину цієї лінії зі шкалою, яка нанесена на рулетку. Цим способом обчислювати відстані за непрямими лініях, стежачи за тим, щоб рулетка точно повторювала всі їх вигини. Великі відстані, порядку сотень метрів по прямій, вимірюйте за допомогою лазерних далекомірів.
3
Направте прилад на об'єкт, відстань до якого потрібно виміряти, увімкніть його, і на його дисплеї тут же можна буде побачити його значення. Довжини непрямих ліній вимірюйте за допомогою роликових далекомірів (Курвіметр). Котите коліщатко по лінії і на спеціальному лічильнику, залежно від кількості обертів колеса можна побачити відстані.
4
Ці прилади можуть бути невеликими, для вимірювання відстаней на карті, а можуть скласти для вимірювання відстаней порядку десятків кілометрів. Подібного типу прилад вмонтований в спідометр автомобіля. За оборотами колеса він вираховує пройдену відстань. На сучасних автомобілях їм можна вимірювати відстані до 100000 км.
5
У тому випадку, якщо тіло рухається по колу, щоб знайти її довжину, досить виміряти радіус, а потім помножити його на число 6,28. Якщо відома постійна швидкість руху тіла, то відстань можна розрахувати. Для цього за допомогою секундоміра виміряйте час, який знадобився тілу, щоб подолати шукане відстань. Тоді довжина шляху буде дорівнює добутку швидкості на час.
6
Той же розрахунок застосуєте в тому випадку, якщо відома середня швидкість руху і час проходження шляху. При рівноприскореному русі, з відомою початковою швидкістю V0 і прискоренням a, за час t тіло пройде дистанцію, рівну сумі твори початкової швидкості на час і половини твори прискорення на квадрат часу S = V0 • t + a • t?/2.
Зверніть увагу
Для цього достатньо виміряти циркулем, лінійкою або смужкою паперу відстань між заданими точками на карті, а потім прикласти циркуль до лінійного масштабу і зняти відлік. У практиці дуже часто доводиться вимірювати відстані не по прямим, а по ламаним або звивистих лініях, наприклад, довжину маршруту по дорогах.
Корисна порада
Розрізняють безпосереднє вимірювання відстаней та вимірювання відстаней за допомогою спеціальних приладів, які називаються далекомірами. Безпосереднє вимірювання виконують інварними дротами, мірними стрічками і рулетками. Інварні дроту дозволяють вимірювати відстань з найбільшою точністю; відносна помилка вимірювання може досягати однієї мільйонної; це означає ...