Як грати на губній гармоніці.

Губна гармоніка - невеликий музичний інструмент, досить поширений в минулий роки. У наш час популярність його значно поуменьшилось. Причиною цьому не в останню чергу стала удавана складність навчання гри на ньому. Грати на губної гармоніці важко тільки на перший погляд. Необхідно лише оволодіти парою нескладних прийомів і вже після декількох вправ ви зможете виконувати найпростіші твори.
Вам знадобиться
 • - губна гармоніка;
 • - час;
 • - самовчитель гри або репетитор.
Інструкція
1
Якщо у вас ще немає губної гармоніки, починати навчання необхідно з покупки правильного інструменту. Таким є, наприклад гармоніка Blue Harp, що має 10 отворів і налаштована по так званій системі Ріхтера. Завдяки своїй простоті вона ідеально підійде новачкові; придбати її можна за досить розумною ціною, і ви зможете бути абсолютно впевнені, що вам не продали дешеву іграшку, що не підходить для справжньої гри.
2
Відкрийте самовчитель і подивіться, в якій тональності записані представлені в ньому уроки. У більшості підручників для початківців публікуються уроки в тональності C-Dur.
3
Купуючи самовчитель, перевагу віддайте книзі, в комплекті до якої йде компактний диск із записаними мелодіями - так вам буде легше оцінювати получающийся результат.
4
Все велике починається з малого, тому перш за все вам потрібно буде освоїти окремі звуки. Спочатку вам буде непросто дути в якесь певне отвір. При цьому потрібно не тільки прагнути немає захоплювати кілька нот одночасно, але і навчитися правильно і чисто видувати кожну з них.
5
Наприклад, ви намагаєтеся зіграти ноту на каналі номер 2. Спробуйте зіграти її максимально тихо і довго, щоб у ній не було чути вібрування або тремтіння. З гармоніки повинен бути чутний тільки цей один єдиний тон, не можна допускати виникнення ніяких сторонніх звуків.
6
Освоївши канали окремо, ви зможете поєднувати їх звучання у відповідність із нотами того твору, який ви хочете навчитися виконувати.
7
Додаткові акценти звукам при грі на губної гармоніці можна надавати, скориставшись різними техніками. В їх число входять: скочування мови трубочкою, вібрація горлом, тремтіння рук, зведення подвійних тонів і багато інших. Всі ці техніки ви можете комбінувати в залежності від вашого бажання і вимог до мелодії.
8
Не забувайте порівнювати отримувані у вас результати зі звучанням інструмента, записаним на доданому CD. Намагайтеся відтворити мелодію якомога точніше, і після пари уроків ви вже зможете вразити своїх друзів і знайомих таким незвичайним в наш час умінням - грою на губної гармоніці.
Щоб навчитися грати на губній гармошці, не обов'язково використовувати простий спосіб блокування дірочок, щоб отримати звучання. Взаємини традиційному методу ви можете скористатися двома техніками постановки губ і язика: блокування за допомогою мови і свист.

Новачки спочатку намагаються навчитися грати одну ноту. Вона досить легко вчиться, але є обмеженою. Для того щоб зіграти її методом свист, слід:

 1. Стиснути губи так само, як ви свистіть.
 2. Гармошка притискається до губ, і встановлюється загальноприйняте положення. Губи знаходяться в стислому стані, але не напруженому.
 3. Необхідно знайти п'яту дірочку на губній гармошці і сфокусувати на ній ваші губи, потім провести вдих і видих. Потік повітря направляються від діафрагми в п'яту дірочку. У разі якщо губи встановлені в правильному положенні, ви почуєте чисте звучання.
 4. Начинающему гармоністу спочатку буде важко навчитися цій техніці, але з постійною практикою буде виходити все краще і краще. Після того, як ви навчитеся грати на губній гармошці окремі ноти, можна почати грати мажорні гами вниз і вгору. Під час кожної гри окремої ноти необхідно зберігати вихідної положення губ, пересуваючи при цьому гармоніку.

Блокування за допомогою мови

В блокування мовою діють мову і губи. Вони будуть ізолювати отвори від звучання. Досвідчені гармоністи найчастіше використовують даний метод блокування, тому що він найлегший при перестроюванні з однієї ноти на акорд. Щоб здійснити блокування за допомогою мови, слід:

 1. Необхідно взяти гармошку в губи. Вона повинна бути взята глибоко, наскільки можна, при цьому, не заважаючи вам вільно дихати.
 2. Гармошка повинна знаходитися так, щоб ваші губи могли закрити з першої по четверту дірочки.
 3. Тепер потрібно висунути язик, притиснути і відсунути його в кут таким чином, що він захопив з першого по третє отвори. Потім створюється вільне місце для повітря біля 4-го отвори краєм губ.
 4. Необхідно зробити вдих і видих. В установленому положенні мови, повітря проходитиме через незачинене отвір. Для того щоб здійснити чисте звучання, вам слід розслабити мову і виробити звук. Якщо ви не змогли створити чисте звучання, тоді потрібно звузити губи так, щоб мова закривав тільки 2 отвори.
 5. Можна спробувати блокувати за допомогою мови з другого по четверте отвори, а перше залишити незакритим і створити звучання.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=2UO0bzI0dUs