Як поліпшити дикцію.

Суспільство та спілкування - слова однокореневі. Оскільки переважним засобом обміну інформацією між людьми як і раніше залишається мова, дуже важливо, щоб вона була чіткою, розбірливою, стрункою. Для досягнення великих ораторських здібностей існує ряд артикуляційних вправ.
Вам знадобиться
  • Спокійна обстановка.
Інструкція
1
Почніть з розминки. Розставте ноги на ширині плечей, поставте руки на пояс. Мова починається з дихання, і саме диханням вам потрібно зайнятися в першу очередь.Сделайте «губки бантиком», начебто збираєтеся поцілувати когось, щоб між ними з'явилася маленька щілина. Вдихніть. Тепер повільний видих через губи, на яких має відчуватися опір повітря. Проговаривайте подумки будь-яке вірш або чотиривірш.
2
Повторіть цю вправу, поєднуючи з рухом: імітація ходьби, ходьба на місці, нахили. Видих повинен залишатися рівномірним, напруга в дихальному стовпі не повинно змінюватися.
3
Відробіть вдих. Нахиліться вперед, зберігаючи спину прямою і одночасно вдихаючи. На видиху випрямтеся і простягніть звук «гим-м-м-м», одночасно почніть ходьбу.
4
Ще одна вправа на дихання. Зробіть короткий вдих носом, щоб ніздрі розширилися. При видиху поплескайте по крилах носа пальцями.
5
Повторіть цю вправу, на видиху розтягуючи приголосні «м» і «н». При цьому постукуйте пальцями крила носа по черзі.
6
Відкрийте рот і зробіть вдих через ніс, видихніть через рот.
7
Зробіть масаж: натискайте і погладжуйте міжреберні м'язи, м'язи живота.
8
Зробіть декілька вправ для м'язів піднебіння. Вимовте по три рази приголосні «К» і «Г». Потім, з майже закритим ротом, але з відчуттям позіхання (співаки так і називають - з відкритим зевом) промовте тричі кожну голосну: «а», «о», «е». Якщо ви робите вправу правильно, захочеться позіхати.
9
Зробіть рух, ніби полощете в роті воду. Розкрийте рот на 3-4 см і кілька разів промовте звук «аммм». Голосна повинна прозвучати пошепки, а згодна - дзвінко.
10
Освойте вправи для губ і язика. Верхня губа тренується при повторенні поєднань: «гл», «вл», «вн», «тн». Повторіть кожне поєднання кілька разів, потім переходите до следующему.Разомніте нижню губу, повторюючи поєднання «кс», «гз», «вз», «бз».
11
Надайте мови форму лопати і покладіть його на нижню губу. Вимовте кілька разів звук «і». Потім в тій же позиції звук «е» .Язик набуває форму гачка. Проведіть його кінчиком по небу і промовте звук «о». Потім аналогічно звук «у».
12
Після всіх артикуляційних вправ переходите до виголошення скоромовок. Спочатку кілька разів промовте кожну повільно, потім прискорюється. Мова повинна бути швидкою, але розбірливою. Читайте вголос з виразом вірші, краще перед кимось.
Корисна порада
Викладені вправи не вичерпують досвіду інших педагогів по мови і ораторського мистецтва.