Як говорити без заїкань.

Заїкання - це порушення ритму мови, коли промовець або багаторазово повторює деякі звуки, або тягне їх занадто довго. Причини виникнення цієї недуги досі остаточно не з'ясовані. В складних життєвих ситуаціях заїкання деколи спостерігається навіть у тих, хто в інший час говорить абсолютно нормально. З такими проявами людина можна впоратися самостійно, тоді як важкі логоневрози необхідно лікувати.
Вам знадобиться
  • - збірник дихальних вправ;
  • - збірник скоромовок;
  • - комп'ютер з програмами «Speech corrector» і «Демосфен»
  • - навушники і мікрофон.
Інструкція
1
Зверніть увагу на те, в яких ситуаціях ви починаєте заїкатися. Це не обов'язково може бути іспит або інше публічний виступ. Є люди, які починають заїкатися при спілкуванні з держслужбовцями, співробітниками банків та комунальних служб, продавцями і офіціантами. Деякі соромляться своєї мови і намагаються уникати такого спілкування. Ні до чого, окрім погіршення якості життя, таке обмеження не приведе. Тому подумайте, чому ви заїкаєтеся в цих ситуаціях і абсолютно нормально говорите в інший час.
2
Постарайтеся переконати себе в тому, що ви - далеко не єдина людина, яка здає іспит, бере участь у співбесіді або звертається зі скаргою. Продумайте заздалегідь, що ви скажете. Акцентуйте увагу на думки, а не на особливості своєї мови. Чим менше ви звертаєте уваги на цю особливість - тим краще. Поясніть собі, що в банку або магазині ви є клієнтом або покупцем, і працівник повинен вас обслужити незалежно від того, як ви говорите.
3
Багатьом допомагає моделювання різних ситуацій. Розіграти з близькими по ролям сценку в банку або в магазині. Періодично міняються ролями. Уявляйте себе то продавцем, то покупцем. Намагайтеся розігрувати не тільки неординарні, а й самі звичайні щоденні ситуації.
4
Попрацюйте над своєю промовою. Почніть з дихальної гімнастики. Вправи можна робити в будь-яку вільну хвилину, ніяких спеціальних умов вони не вимагають. Наприклад, встаньте прямо і розслабте руки і плечі. Нахиліться вперед і в самому кінці нахилу зробіть швидкий і глибокий вдих. Поступово розпрямляйтеся і повільно видихайте.
5
Деякі вправи візьміть у співаків. Зробіть вдих так, щоб стовп повітря спирався на діафрагму. Пропойте або проговорите кілька звуків, роблячи одночасно повільний видих. Допоможуть і просто заняття співом. Співаки майже ніколи не заїкаються, оскільки дихальні вправи для них - частина професійної підготовки. Вдихи робіть між фразами і намагайтеся, щоб повітря вистачило.
6
Разучите скоромовки. Підійдуть будь-які. Намагайтеся вимовляти їх чітко. Спочатку говорите повільно і зрозуміло, потім прискорюйте темп. Не забувайте себе контролювати. Якщо спочатку щось не вийде - не дивуйтеся і продовжуйте.
7
Використовуйте комп'ютерну програму «Speech corrector». З його допомогою можна синхронізувати слуховий і мовної апарати. Програма «Демосфен» дозволяє моделювати різні мовні ситуації. Нерідко у заикающегося дефект виникає у випадках, коли співрозмовник реагує не зовсім адекватно. Програма якраз і дозволяє звикнути до подібних ситуацій.
Зверніть увагу
Якщо людина заїкається завжди, необхідно звернутися до лікаря. Існує чимало способів лікування - логопедичний, медикаментозний, психотерапевтичний та інші. Необхідний індивідуальний підхід, але найкращі результати зазвичай дає комплексний метод.