Як тренувати дикцію. Як поліпшити дикцію волоськими горіхами.

На жаль, на сьогоднішній день знайти людину з бездоганною дикцією не так вже й просто. Побутова мова не вимагає хорошої артикуляції і чіткого вимовляння звуків і складів. Як результат - звуки змащуються, закінчення слів не вимовляються, склади погано артикулюють. Насправді, домогтися правильного і чіткого вимови не так вже й складно. Як же правильно тренувати дикцію ?
Вам знадобиться
  • - пробка;
  • - волоські горіхи
Інструкція
1
Оберіть приміщення для тренування. Бажано щоб у ньому була хороша акустика. Приділяйте кожної вправи 7-10 хвилин в день.
2
Тренуй дихання. Поставте ноги на ширину плечей, а руки - на пояс. Складіть губи трубочкою. Повільно видихніть через вийшло отвір таким чином, щоб відчути опір повітря. Проробіть цю вправу в поєднанні з фізичними навантаженнями - бігом, ходьбою, нахилами. Слідкуйте за тим, щоб видих не переривати при зміні положення тела.Медленно вдихніть, одночасно нахиляючись вперед. Тримайте спину прямою. Видихніть, випрямляючи тому. Тягніть на видиху звуки «ги-м-м-м ...», поєднуючи це з ходьбою. Повторіть нахил вперед, на вдиху. Зведіть руки за головою, Випростуючись, тягніть звуки «гн-н-н-н ..», поєднуючи їх з ходьбою. Зробіть короткий вдих через ніс, розширюючи ніздрі. На видиху, поплескайте пальцями по крилах носа.
3
Тренуйте мову і губи. Для цього не поспішаючи, по черзі вимовляєте звуки «кс», «гл», «гз», «вл», «вз», «вн», «бз» і «тн». Розслабте м'язи мови, помістіть його на нижню губу і кілька разів повторіть звуки «е» та «і». Зігніть мову і, доторкнувшись до верхнього неба, скажіть «у», і «о» .Возьміте пробку і затисніть її між передніми зубами. Слідкуйте за тим, щоб пробка не стосувалася мови. Злегка відкрийте рот, оголивши зуби. Почніть вимовляти звуки «до», «кь», «г», «гь», «н», «ї», «нь», «д», «л», «дь», «ль». Переходьте до виголошення складів, поєднуючи приголосні звуки з голосними - «гада», «гоно», «гуна» і т.д. Приступите до тренування спочатку окремих слів, а потім і фраз.
4
Скористайтеся старим «акторським» методом тренування дикції - візьміть в рот волоські горіхи і скажіть кілька скоромовок. Вимовляти їх необхідно разом, в хорошому темпі, багаторазово повторюючи окремі слова і фрази.
Як дорослим, так і дітям може знадобитися виправити будь-які дефекти дикції. Для цього фахівці розробили кілька методик, які можна застосовувати самостійно і які допоможуть вам говорити правильно і чітко.
Інструкція
1
Тренуйте дихання і діафрагму. Це допоможе вам говорити довго і добре поставленим голосом. Для цього займіться плаванням. Також поліпшенню дихання допомагає і спів.
2
Вивчіть кілька скоромовок, доречних при вашій мовної проблеми. Фраза «Карл у Клари вкрав корали» дозволить вам не тільки поліпшити свою вимову букви «р» і «л», але й допоможе вам говорити більш виразно. В якості скоромовки можуть виступати будь довгі важкі для слова та імена. Існують спеціальні збірники скоромовок для тренування вимови різних букв. Ви можете купити його в книжковому магазині або взяти на час в бібліотеці.
3
Виконуйте гімнастику артикуляції. Вона допоможе вам запам'ятати правильне положення рота при проголошенні якого-небудь з звуків. Наприклад, для тренування виголошення букви «о» рот слід робити круглим, але так, щоб здавалося, що звук злітає з кінчиків губ.
4
Звуки «п» і «б» слід тренувати разом. Стисніть губи і притисніть їх до зубів. Після цього з силою витолкніте повітря з невеликого отвору між губами. Повинен вийти звук «п». При напрузі зв'язок в цьому ж положенні рота ви повинні вимовляти «б». Потім тренуйте ці букви у вимові з голосними. Останнім етапом буде побудова складів з обох букв. Вимовляєте «пабу», «пебі», «пібі» та інші звукосполучення, стежачи за правильним положенням рота. При вірному виконанні після тренувань повинна з'явитися чітка різниця між цими двома буквами.
5
При тренуванні вимови «р» стежте за тим, щоб вібрувало НЕ горло, а мову. Його не слід згортати, він повинен бути прямим і кінчиком впиратися у верхнє небо, ближче до зубів.
6
Якщо індивідуальні тренування вам не допомагають, зверніться до логопеда. Він зможе скласти вам програму занять, а також ви отримаєте кваліфіковану погляд з боку на результати своїх праць.