Як визначити вид односоставного пропозиції.

Коли школярі на уроках російської мови приступають до синтаксичному розбору пропозиції , вони повинні охарактеризувати його наявністю і кількості головних членів пропозиції . У тому випадку, якщо є тільки підмет або присудок, їм потрібно буде також назвати вид односоставного пропозиції .
Інструкція
1
Позначте граматичну основу пропозиції (підмет і присудок).
2
Зверніть увагу на те, чи є обидва головних члена в реченні або тільки один з них (підмет або присудок). Так, у реченні "Друзі весело провели час під час поїздки в гори" мається підмет "друзі" і складений присудок "провели час". Таку пропозицію називається двоскладного. А от у реченні "Допоможіть товаришеві виконати домашнє завдання" є тільки складене дієслівне присудок "допоможіть виконати". Воно є односкладних.
3
З'ясуйте, який саме головний член (підмет або присудок) мається на односоставном пропозиції. Наприклад, у реченні "Ранній ранок" ви зможете виявити лише підмет. Такі синтаксичні конструкції називаються односкладними, називние пропозиції ми.
4
Майте на вид у, що пропозиція, в якому є тільки присудок, може бути як виразно-особистим, так і невизначено-особистим, узагальнено-особовим і навіть безособовим.
5
Визначте, в якому обличчі і часу вживається дієслово, що є присудком. Для цього спробуйте підставити до нього займенники. Якщо вам потрібні займенник "я", "ми", то це означає, що дієслово вживається у формі першої особи, якщо займенники "ти", "ви" - у формі другої особи, а якщо "він", "вона", " воно "або" вони "- у формі третьої особи.
6
Якщо ви визначили, що в односоставном пропозиції дієслово, що є присудком, вживається в першому чи в другому обличчі, в сьогоденні або в минулому часі, то така пропозиція буде виразно-особистим. У ньому відсутність підмета не заважає в розумінні сенсу пропозиції . Наприклад, у реченні "Люблю грозу на початку травня" дієслово "люблю" вживається в першій особі (я люблю) і в теперішньому часі (дія відбувається в дану хвилину). Підмета в цій пропозиції немає. Отже, воно є виразно-особистим.
7
Якщо ви виявите під час аналізу пропозиції , що є тільки присудок (дієслово) у формі третьої особи, теперішнього або минулого часу, у множині, знайте, що це односкладні невизначено-особиста пропозиція .
8
Якщо ж ви визначили, що присудок - це дієслово у формі однини, теперішнього часу, а дія обобщено (стосується будь-якого), то робіть висновок про те, що це односкладні узагальнено-особиста пропозиція. Наприклад, у реченні "Що посієш, те й пожнеш" дієслова "посієш" і "пожнеш" знаходяться у формі однини. другої особи (ти посієш й пожнеш). Це узагальнено-особиста пропозиція.
9
Запам'ятайте, що в безособовому реченні присудком є або безособовий дієслово, категорія стану (світає, моросило, морозить і т.д.), або слова зі значенням заперечення (немає), або невизначена форма дієслова (інфінітив). У таких синтаксичних конструкціях підлягає немає і бути не може, а особа у дієслів визначити неможливо. Наприклад, у реченні "Зноб мене вже другий день поспіль" слово "морозило" - це категорія стану. Особа визначити у нього не можна. У пропозиції немає підмета і відновити його вам не вдасться. Тому воно є односкладних, безособовим реченням.