Що таке ампер.

Одиниця « ампер » використовується для вимірювання сили електричного струму у всьому світі. Але мало хто замислюється над тим, з якої причини дана одиниця виміру отримала саме таку назву.
Свою назву одиниця виміру сили струму « ампер » отримала від прізвища французького фізика Анрі-Марі (за іншою транскрипції - Андре-Марі) Ампера, який жив у період з 1775 по 1836 рік. Основною сферою його діяльності було вивчення електромагнітних явищ, при цьому він встановив, зокрема, що сила магнітного поля, створюваного провідником зі струмом, залежить саме від сили цього струму, а не від напруги. Саме з цієї причини в його честь названа одиниця сили струму, а не якоїсь іншої електричної велічіни.Другімі областями фізики Анрі Ампер цікавився мало. Тим не менш, саме він придумав термін «кібернетика», а зовсім не Норберт Вінер, який лише присвоїв йому нового значення. Термін «кінематика», що означає область фізики, який у всіх середніх школах вивчається навіть раніше електромагнітних явищ, також придуманий Ампером. Також він займався ботанікою і навіть філософіей.Еслі розташувати паралельно в безповітряному просторі два нескінченно тонких дроти, розмістити їх на відстані рівно в один метр один від одного, і пропустити через кожен з них ток в один ампер , вони взаємодіятимуть між собою з силою в два на десять в мінус сьомий ступеня ньютонів. При цьому, через кожен з них проходитиме 6,2415093 на десять в вісімнадцятої ступеня електронів в секунду.Ампер пов'язаний з іншими одиницями виміру: вольт, Омом і ват. Якщо до провідника опором в один ом прикласти напругу в один вольт, через нього потече струм в один ампер . При цьому, на ньому буде виділятися в вигляді тепла потужність в один ватт.Еслі для вимірювання довжини і ваги в різних країнах світу застосовуються різні одиниці, то вольт, ампер , ом і ват прийняті в якості офіційних одиниць вимірювання , відповідно, напруги, струму, опору та потужності в усіх країнах світу без винятку.
Блукаючі струми - електричні струми в землі, які з'являються при використанні її в якості провідного середовища. Під їх дією виникає корозія металевих предметів, які знаходяться в землі або ж стикаються з нею. Як правило, цими предметами є оболонки електричних кабелів, різних будівельних конструкцій і трубопроводів.
Блукаючі струми характерні для електрифікованих залізничних і трамвайних шляхів, які обслуговуються неналежним чином або ж аварійного витоку з ліній електропередач. Іноді такими струмами називають нульові струми, які існують в незаземленого металевих конструкціях.

Джерела блукаючого струму

Джерелами струмів в землі є метрополітен, трамвай, електрифікований постійним струмом приміський рейковий транспорт. Провід в таких видах транспорту з'єднуються з плюсом джерелом струму, а мінус, із зворотним проводом - рейковими шляхами.
Продукти перегною, луг, вапно, кислі болотисті грунти містять вапно, шлак, золу - створюють всі умови для інтенсивної грунтової корозії оболонок з металу.
Унаслідок слабкої ізоляції дорожнього полотна від землі, великого опору рейкових шляхів, а також порушення стиків рейок, частково струм проходить до мінуса джерела живлення за допомогою землі. Зустрічаючи на своєму шляху металеві оболонки кабелів, трубопроводи та інші підземні будови, струми проходять по цих провідникам і знову повертаються в землю, щоб потрапити до мінуса тягової підстанції. У всьому цьому ланцюжку шляху електричного струму існує явище електролізу. Де металеві оболонки кабелів і рейковий шлях є електродами (анодом і катодом), а волога земля, яка містить велику кількість солей і кислот - електролітична середу (електроліт). А при переміщенні постійного струму крізь електроліт, електрод з більш високим потенціалом розчиняється.
Електроліз - процес виділення складових частин речовин, що знаходяться в розчині, при проходженні через нього електричного струму.
Вчені розрахували, що при величині блукаючого струму в один ампер, за один рік руйнується 33 кілограми свинцю, 3,95 кілограма алюмінію і 9 кілограм заліза. Самому сильному руйнуванню піддається свинцева оболонка на кабельних лініях.

Попередження блукаючих струмів

Для захисту підземних споруд і металевих оболонок кабелів від корозії блукаючими струмами приймають спеціальні заходи: - по можливості максимально знижують опір рейкової колії, за допомогою зварювання стиків рейок та ізоляції рейок від грунта.- для зниження падіння напруги в рейках застосовують спеціальні лінії з кабелю, що з'єднує різні точки рейок з мінусовою шиною підстанції. Цими методами досягають значну розвантаження рейкової мережі і зниження кількості блукаючих струмів.