Як знайти невідоме ділене.

Розподіл є одним з основних арифметичних дій. Воно протилежно множенню. В результаті цієї дії можна дізнатися, скільки разів одне із заданих чисел міститься в іншому. При цьому поділом можна замінити нескінченну кількість вирахувань одного і того ж числа. У задачниках регулярно зустрічається завдання знайти невідоме ділене.
Вам знадобиться
  • - калькулятор;
  • - аркуш паперу й олівець.
Інструкція
1
Згадайте, що таке ділене, дільник і приватне. Перший термін позначає число, яке ділять на інше. Число, на яке ділять, називається дільником, а результат - приватним. У цілому ряді прикладів зустрічається ще залишок. Він утворюється, якщо ділене не кратне делителю, але при цьому немає необхідності проводити дії з простими або десятковими дробами.
2
Позначте невідоме ділене як х. Відомі дані запишіть або заданими числами, або літерними символами. Наприклад, завдання може виглядати так: х: а = b. При цьому а й b можуть бути будь-якими числами, як цілими, так і дробовими. Приватне у вигляді цілого числа означає, що розподіл вироблено без залишку. Для того щоб знайти ділене, помножте приватне на дільник. Формула буде виглядати так: х = а * b.
3
Якщо дільник або приватне не є цілими, згадайте особливості множення простих і десяткових дробів. У першому випадку чисельники і знаменники перемножуються. Якщо ж одне число ціле, а інше являє собою просту дріб, на перший множиться чисельник другого. Десяткові дроби множаться точно так само, як і цілі числа, але кількість розрядів праворуч від коми підсумовується, причому кінцевий нуль при цьому враховується.
4
Вам може зустрітися і приклад, коли приватне записано цілим числом, але із залишком. Формула при цьому виглядає так: х: а = b (зуп. С). Згадайте, що таке залишок і як він утворюється. Наприклад, вам потрібно 15 розділити на 4. Ви можете отримати два результату. У першому випадку в приватному вийде 3? або 3,75. У другому приклад виглядає так: 15: 4 = 3 (ост.3). Припустимо, ділене вам невідомо, а приклад виглядає як х: 4 = 3 (ост. 3). Спочатку не звертайте увагу на залишок. Помножте приватне на дільник, як і в першому випадку. В даному випадку у вас вийде 3 * 4 = 12. Додайте до отриманого результату залишок 3: 12 + 3 = 15.
Зверніть увагу
Для того щоб знайти дільник, необхідно ділене поділити на приватне.
Корисна порада
Якщо немає можливості скористатися калькулятором, застосовуйте способи швидкого множення. Метод множення стовпчиком вважається одним з найбільш зручних. Однак існують і способи, що враховують особливості конкретних чисел. Співмножники (в даному випадку дільник і приватне) можуть ділитися один на одного, в одному із співмножників є цифра, яка дорівнює сумі двох інших і т.д.).