Що таке літосфера.

літосфери називається тверда оболонка Землі. До її складу входять земна кора, а також верхня частина мантії. Саме це поняття походить від двох грецьких слів, перше з яких позначає «камінь», а друге - «куля» або «сферу».
Нижня межа літосфери не є чіткою. Її визначення здійснюється за рахунок зменшення в'язкості порід, збільшення їх електропровідності, а також за рахунок швидкості, з якою поширюються сейсмічні хвилі. Літосфера має різну товщину на суші і під океанами. Середнє її значення становить 25-200 км для суші та 5-100 км для океана.На 95% літосфера складається з вивержених порід магми. Граніти і гранітоїди є переважаючими породами на континентах, у той час як в океанах такий породою є базальти.Літосфера являє собою середовище для всіх відомих мінеральних ресурсів, також вона є об'єктом людської діяльності. Зміни літосфери впливають на глобальний екологічний крізіс.Грунти є однією зі складових верхніх частин земної кори континентів. Для людини вони мають величезне значення. Вони являють собою органо-мінеральний продукт, який є наслідком тисячолітньої діяльності різних живих організмів, а також таких факторів як повітря, вода, сонячні світло і тепло. Товщина ґрунту, особливо порівняно з товщиною самої літосфери, порівняно невелика. У різних регіонах вона становить від 15-20 см до 2-3 м.Грунти з'явилися разом з виникненням живої речовини. Далі вони розвивалися, на них впливала діяльність мікроорганізмів, рослин і тварин. Основне число всіх мікроорганізмів і організмів, що існують в літосфері, зосереджена саме в грунтах на глибині декількох метров.Добиваемие корисні копалини також пов'язані із земною корою. А саме з породами, розташованими в ній. Такі екологічні процеси як сіли, ерозія, зсуви, обвали періодично відбуваються в літосфері. Вони впливають на екологічну ситуацію, іноді є причиною глобальних катастроф.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=PXmqQV3rsxY
Земля не монолітна, а складається з декількох оболонок. М'яку і рідку мантію покривають літосферні плити, на яких утворилися моря і океани - так звана гідросфера. Всі верстви планети, населені живими істотами, називають біосферою.

Літосфера

літосфери називають зовнішню оболонку Землі з відносно твердого матеріалу: це земна кора і верхній шар мантії. Термін «літосфера» був введений у вжиток американським вченим барель в 1916 році, але в той час під цим поняттям розуміли тільки тверді гірські породи, з яких складається земна кора - м'якша мантія не рахувалася частиною цієї оболонки. Пізніше в літосферу включили верхні ділянки цього шару планети (шириною до декількох десятків кілометрів): вони межують з так званої астеносферою, яка відрізняється зниженою в'язкістю, високою температурою, при якій речовини вже починають плавитися. Товщина літосфери різна в різних частинах Землі: під океанами її шар може становити від п'яти кілометрів в товщину - під самими глибокими місцями, а біля берега вже підвищується до 100 кілометрів. Під континентами літосфера простягається до двохсот кілометрів в глибину. У минулому вважалося, що літосфера має монолітну структуру і не розбивається на частини. Але це припущення давно спростовано - ця оболонка землі складається з декількох плит, які рухаються по пластичної мантії і взаємодіють між собою.

Гідросфера

Як випливає з назви, гідросфера - це оболонка Землі, що складається з води, а точніше, це все води на поверхні нашої планети і під Землею: океани, моря, річки і озера, а також підземні води. Льоди і вода в газоподібному стані або пар теж є частиною водної оболонки. Гідросфера складається більш ніж з півтора мільярдів кубічних кілометрів води. Вода покриває 70% поверхні Землі, більша її частина припадає на Світовий океан - майже 98%. Всього півтора відсотка відводиться кригами на полюсах, а решта - річки, озера, водойми, підземні води. Прісна вода же складає всього 0,3% всієї гідросфери. Гідросфера зобов'язана своєю появою літосфері: з її плит на ранньому етапі розвитку Землі виділявся водяна пара і підземні води. А ми, в свою чергу, зобов'язані своїм виникненням водяній оболонці планети: саме в океані зародилося життя, і без води вона неможлива.

Біосфера

Біосфера - це не окрема оболонка Землі, а частина інших «сфер», населених живими істотами. Організми проживають на поверхні планети - в літосфері, в океанах, морях та інших водах - гідросфері, а також в атмосфері, яка оточує Землю. Всі області, де зустрічається життя і продукти життєдіяльності живого, називаються біосферою. Біосфера спочатку зародилася в гідросфері - у воді, але з часом поширилася на інші території. Це одна з найбільш нестабільних і нестійких оболонок Землі: діяльність людини, природні катаклізми і космічні впливи можуть серйозно пошкоджувати біосферу.