Що таке альтруїзм.

Психологи визначають альтруїзм як моральний принцип, який наказує виконувати дії, спрямовані на отримання благ або задоволення інтересів інших людей, не очікуючи якихось зовнішніх заохочень. А герої відомого радянського мультфільму пояснюють принцип альтруїзму в двох словах - «безоплатно - тобто даром!».
Існує декілька різновидів альтруїзму. Наприклад, це любов батьків до дітей. Часом вона викликає захоплення, часом - несхвалення, але, тим не менш, це факт - батьки можуть піти на що завгодно заради своїх дітей. Однак багато вчених пояснюють такий тип поведінки не тільки альтруїзмом. В цьому замішані інстинкти батьків у що б то не стало зберегти свій генотип. Подібний альтруїзм поширений і серед тварин. Так, самка може пожертвувати своїм життям для захисту потомства.Самой благородної вважається допомога незнайомим людям. Це можуть бути як анонімні пожертвування притулкам та дитячим будинкам, так і здача донорської крові. Зрозуміло, вчені і тут знайшли корисливу підгрунтя людському безкорисливості: коли людина допомагає незнайомим людям, у неї знижується рівень тривожності, підвищується самооцінка. Альтруїзм по відношенню до незнайомих людей може бути в суспільстві і як обов'язкову дію. Приміром, прийнято поступатися місцем в автобусі літнім людям, прийнято притримати двері перед інвалідом, прийнято відвести дитину, що загубилась до поліцейського. Такі дії можуть відбуватися навіть неосознанно.Существует теорія, що альтруїзм закладений в людях на генетичному рівні. Вченими було проведено експеримент на щурах, його суть полягала в тому, що гризуни мали заподіювати біль своєму побратиму: коли вони знаходили їжу, яка сидить окремо щура било струмом. Частина щурів відразу ж відмовилися брати приманку, велика частина тварин, хапаючи їжу, відверталися від страждальця, і що залишилися не звертали на пацюка під дією струму ніякої уваги. Пізніше подібний експеримент був проведений на людях (зрозуміло, «страждалець» лише робив вигляд, що б'ється в конвульсіях від розряду). І в тому, і в іншому випадку співвідношення альтруїстів, конформістів і егоїстів було приблизно однаковим: 1: 3: 1.В протилежність альтруїзму прийнято ставити егоїзм - поведінка, обумовлений власною вигодою. Учені й філософи давно сперечаються, чи варто вважати антонімами ці поняття, адже часом вони дуже тісно переплітаються. У будь-якому випадку, і альтруїстів, і егоїстові приємно, коли їх хороші вчинки оцінюються по достоїнству.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=DwM4I1enxvA
Більшість людей схильні здійснювати як хороші, так і не дуже вчинки. Ті люди, які здатні принести в жертву свої власні інтереси заради когось, називаються альтруїстами.
Згідно з визначеннями, альтруїзм - безкорислива турбота про благо інших людей. До прояву альтруїзму можна віднести самовідданість - принесення своїх особистих інтересів в жертву заради іншої людини. Альтруїзм трактується як якесь благо, вищий прояв чесноти.

Поняття альтруїзму

Термін «альтруїзм» (з латинської мови «alter» - «інший») був запропонований французьким філософом і «батьком» соціології - Огюстом Контом. Згідно Конту, своєрідний гасло альтруїзму: «Живи для інших». Варто відзначити, що поняття було виділено на основі тривалих спостережень за поведінкою людей. З'ясувалося, що дуже багато, навіть затяті мерзотники і злочинці, кого-небудь у своєму житті да люблять, і про цих людей піклуються. І заради близьких багато хто готовий переступити через власні принципи, переконання, надати допомогу, сприяння в чому-небудь. Проводилось безліч спостережень, експериментів з метою з'ясувати здібності людей дбати про інших зовсім безкорисливо. Результати доводять, що люди на це здатні, але ось виявити справжні мотиви буває дуже важко.

Альтруїзм і егоїзм

Протиставляється альтруїзму, безумовно, егоїзм, який підноситься як якесь прояв зла. На відміну від альтруїзму, егоїзм припускає домінування власних інтересів над суспільними. В якійсь мірі прийнято вважати, що егоїзм - щось погане, порочне. Проте варто розуміти, що ні альтруїзм, ні егоїзм не є «істиною в останній інстанції», і з високою часткою впевненості можна стверджувати, що і те, і інше в розумних пропорціях чеснота. Практично кожна людина володіє як альтруїстичними, так і егоїстичними нахилами. Нав'язана турбота може дати ефект, зворотний очікуванням альтруїста. А відмова від власних цілей, мрій навряд чи можна сприймати як чисте благо. Нереалізованість власних бажань дуже часто спричиняє нещастя в жізні.Стоіт розуміти, що і альтруїзм, і егоїзм в чистому вигляді практично не існують. Всеосяжне людинолюбство і аналогічне себелюбство насправді має сенс в рамках контексту. Можливо, більшість людей зможуть, покопавшись у собі, погодиться з твердженням, що найчастіше люди бувають альтруїстами і егоїстами по відношенню до конкретних осіб, груп населення, а не до всіх жителем земної кулі.