Як добути вогонь тертям.

Щоб вижити в екстремальній ситуації, опинившись в умовах дикої природи, необхідно володіти навичками добування вогню первісними способами, що дозволяють обійтися без сірників. Видобуток вогню методом тертя є не найпростішим і досить трудомістким методом, який передбачає наявність чималої частки терпіння.
Інструкція
1
Знайдіть суху палицю з будь-якої деревини для основи. Вона повинна бути плоскою і лежати стійко. Якщо ви не знайшли підходящий шматочок дерева, обробіть ножем той, який є під рукою. Підберіть підходящу гілку, яка виконуватиме функції свердла. Зніміть з неї кору і зробіть її поверхню гладкою, щоб убезпечити себе від скалок і мозолів. Кінець свердла зробіть гострим під кутом 45 градусів, щоб отримати більшу поверхню для тертя. В підставі ножем зробіть невелике заглиблення, відповідне по діаметру до свердла. Виїмка повинна знаходиться біля краю підстави, а під неї повинна бути підкладена плоска тріска, на яку випадуть отримані за допомогою тертя вуглинки.
2
Встановіть саморобну конструкцію на плоскому твердому підставі. Вставте загострений кінець свердла в виїмку і затисніть його між долонями. Тріть долоні один про одного, змушуючи тим самим свердло обертатися і створюючи тертя в тому місці, де воно стикається з основою. В результаті ви отримаєте вуглинку, який випаде на тріску, виступаючу в якості лотка. Не гаючи ні секунди, помістіть вуглинку в розпалювальний матеріал (труть) і дуйте на нього, щоб розтопка схопилася і спалахнуло полум'я.
3
Виготовте імпровізований цибулю, знайшовши стволик тиса, ліщини або молодої берези довжиною в 1 метр і товщиною 2-3 сантиметри, і натягнувши між його кінців мотузяну тятиву. Обведіть її в один оборот навколо свердла, помістіть його в лунку і затисніть рукою. Простір навколо лунки обкладете трутом. Швидко пересувайте цибулю вільною рукою взад-вперед, імітуючи розпилювання дров. Розігрівшись від тертя і що почав тліти труть перенесіть на підпал.
4
Оберніть дерев'яний брусок сталевий дротом і починайте перетягувати її з боку в бік. Коли вона розігріється від тертя, підпаліть від неї порох або фотоплівку. Зробіть з трісок невелике багаття. Висипте на нього трохи пороху. Що залишився порох висипте на камінь. Потріть його іншим каменем. Коли порох спалахне, запаліть від нього тріски в багатті.
Корисна порада
Використовуйте як трута дрібно порвану папір, гнилушки, деревний пил, лишайник, подрібнену кору, сухе листя, ворсисті частини сухих рослин, спори сухих грибів-трутовиків або сухі деревні стружки.