Як виготовити кіот.

Християни для вираження побожного ставлення до святих образів і для захисту ікон поміщають їх в кіоти - стулчасті відкриваються дерев'яні ящики. В якості дверки або передньої стінки використовується скло. Для ослаблення негативних зовнішніх умов всередині кіота створюється певний буферний мікроклімат. Що знаходиться в кіоті ікони не страшні ні пил, ні протяги, ні перепади вологості повітря і температури.
Вам знадобиться
  • - дерев'яні дошки;
  • - столярні інструменти;
  • - скло;
  • - фурнітура;
  • - морилка, лак, фарба.
Інструкція
1
Визначтеся, для якої ікони планується виготовлення кіота, в якому місці він буде встановлений (у храмі, вдома або на вулиці), як буде освітлено його місце знаходження. Виходячи з цього виберіть колір і відповідний відтінок кіота.Решіте, для яких ікон призначена божниця - для настінних (навісних) ікон, підлогових або настільних. Також уточніть кількість ікон, що перебувають в кіоті.
2
Виміряйте габарити ікон. Спроектуйте кіот належним чином: накресліть креслення в ізометрії, проставте розміри. Намалюйте ескіз декоративних елементів.
3
Приготуйте для виготовлення божниці сосну або липу. З сосни виготовте каркас кіота, а з липи - декоративні елементи різьблення. Для домашнього кіота використовуйте деревину берези, кипариса, ясена, дуба, плодових деревьев.Сделайте кіот з масиву сосни і покрийте його шпоном породи цінного дерева. А якщо дозволять фінанси, виконайте божницю з червоного дерева, дуба, горіха і т.п. Правда, ці матеріали не дуже доступні і складні в обробці.
4
Залиште повітряний прошарок між поверхнею ікони та скляною стулкою, рівну товщині іконної дошки плюс виступає частина шпонок. Ця величина не повинна бути менше 2-3 см. Шпонки не впирається в стінки кіота. Якщо вона вийде з паза і упреться в стінку, може статися розрив дошки ікони. Жолоблення ікон шпонка не може запобігти, вона тільки зменшує його інтенсивність. Залиште зазор не менше 1 см між краєм шпонки і стінкою кіота.
5
Врахуйте обов'язково вигин пошкодженої іконної дошки, якщо ви вирішите спорудити для неї кіот. Під цей вигин у внутрішній рамці дерев'яного ящика зробіть фігурний виріз з запасом 0,5-2 см. Всередину дерев'яного ящика наклейте оксамитову смугу. Слідкуйте, щоб святий образ ніде не стикався з кіотом, інакше іконну дошку може просто-напросто заклинити. Ікону зафіксуйте в кіоті за допомогою брусків або вкладиша з товстого картону.
6
Вставте скло в стулку. Покрийте кіот морилкою, лаком або фарбою. Встановіть фурнітуру. При виготовленні кіота не забувайте застосовувати старі методи - шип ластівчин хвіст, мездровий клей та ін. Виготовивши кіот, ви надійно вбережете святий образ на багато років.
Зверніть увагу
ніколи не підпилюйте іконні дошки, намагаючись змонтувати їх в невідповідні кіоти.