Чому дме вітер.

Атмосферу Землі іноді називають п'ятим океаном. І точно так само, як і океани, що складаються з води, вона знаходиться в безперервному русі. Цей рух і називають вітром.
Інструкція
1
Основна причина виникнення вітрів - конвекція. Нагріте повітря піднімається вгору, а на його місце з усіх боків стікається більш важкий холодне повітря. Навіть простий різниці в освітленості сусідніх ділянок місцевості іноді буває достатньо, щоб викликати локальний вітерець.
2
На морських узбережжях дме постійний вітер, званий бризом. Через велику теплоємності води поверхню моря прогрівається сонячними променями гірше, ніж поверхню землі, тому бриз в цей час дме в бік суші. Вночі, однак, прогрівшись за день морська поверхня віддає накопичене тепло, тому нічний бриз спрямований у бік моря.
3
В Індійському океані і на західному узбережжі Тихого океану явище, подібне бризу, відбувається в набагато більших масштабах. Мусони - вітри, спрямовані в бік суші влітку і в бік океану взимку. Літні мусони несуть з собою велику кількість вологи, викликають в тропічних областях проливні дощі і можуть стати причиною повеней.
4
Конвекція відбувається і в масштабах всієї планети. Холодне повітря з північного і південного полюсів безперервно рухається у бік нагрітого сонцем екватора. Через обертання Землі ці всепланетну вітру, звані пасатами, спрямовані не прямо з півночі на південь, а як би закручені на захід. Над материками протягом пасатів порушується через нерівності рельєфу, але в океанах вони дивно постійні.
5
На відміну від океанів, де течії більш-менш постійні, напрямки потоків повітря в атмосфері невпинно змінюються. Зокрема, через це руху періодично виникають величезні повітряні вихори, в центрі яких тиск або знижений (тоді вони називаються циклонами), або підвищений (в цьому випадку їх називають антициклонами).
6
Циклон викликає на всій своїй області вологу хмарну погоду з малим перепадом температур. Антициклон - навпаки, приносить сухість, зимовий мороз і літню спеку. Тому вивчення цих вихорів - основа правильного передбачення погоди, і саме їх відкриття можна вважати початком організованою метеорології.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=v0FfvXsSuBg